Énprojekt interjú – avagy társadalmi vállalkozóvá válás huszonévesen Téma: Karrier

Egy vállalkozás megvalósítása mindig nagy feladat, hát még akkor, ha valaki fiatalon vág bele! A következő sorokban Istenes Petra, az Énprojekt megálmodója mesél arról, hogyan épített fel 27 évesen a pandémia alatt egy olyan 50 fős pszichológusokból, coachokból és tanácsadókból álló programot, amivel már az első évükben több mint 250 embernek segítettek eljutni karrier és magánéleti témában támogató segítőhöz. Első körben segíts kérlek: mi az, hogy társadalmi vállalkozás, és mi a ti küldetésetek? A mi…

Olvass tovább

3+1 dolog, amit ha teheted, szerezz be az egyetemre Téma: Karrier

Akár az érettségi után vagy és most vágsz bele az egyetemi tanulmányaidba, akár az említett vizsga már évek óta a hátad mögött van és eddig a munka világát jártad, mindenképpen figyelmedbe ajánlok néhány hasznos holmit, amivel felvértezve érdemes lehet nekivágni a felsőoktatásnak. Olyan dolgokat gyűjtöttem össze, amelyeknek a hasznosságát a saját bőrömön, pontosabban a szervezettségemen és produktivitásomon tapasztaltam. Persze nem isteni sugallatra jött az ihlet, sajnos kellett hozzá néhány buktató, mire felismertem azt, hogy szükségem…

Olvass tovább

Egy telefonhívással indult – Kapcsolati háló szerepe az álláskeresésben Téma: Karrier

Nem is olyan régen még kétségbeesetten kerestem állást. Profession, dreamjo.bs, LinkedIn –csak néhány azok közül, amiket a Google-keresőm a leggyakrabban látogatott oldalakként mutatott. Az álláskeresésemet nem könnyítette az sem, hogy nem kértem sehonnan segítséget. Vannak ismerőseim, de egyszerűen nem éreztem azt, hogy magabiztosan fel merném vállalni, hogy bizony munkanélküli lettem. Fájó téma Egyenesen rosszul éreztem magam attól, hogy be kellett vallanom valakinek: állást keresek. Ráadásul úgy, hogy egy viszonylag jól fizető munkát hagytam ott önként, „B-terv”…

Olvass tovább

Pályaválasztási dráma 2. rész – Neked van B-terved? Téma: Karrier

Az, hogy egyetemre járunk egy dolog, de mi történik azt követően, hogy diplomás munkavállalóként kimerészkedünk a munkaerőpiacra? Kapunyitási pánik, némi riadalom és egy kis kiégés is beüthet a mindennapokban. A világunk változik, akár egy kaméleon Minap belehallgattam a Forbes Legyél jobb! Nap előadásaiba, és volt egy téma, ami kiváltképp megragadta a figyelmemet: a kiégés. Arról viszonylag hamar egyetértettek az előadók, hogy a kifejezés félrevezető és tulajdonképpen rosszul is használjuk, érdekes viszont, hogy amit a legtöbb ember kiégésnek titulál,…

Olvass tovább

Pályaválasztási dráma 1. rész – Nem vettek fel, mégis egyetemre mentem Téma: Karrier

Amikor azon gondolkodom, hogyan is lettem az, aki ma vagyok, és miért pont így alakult a sorsom, akkor bizony újra és újra egy “hibára” kell visszavezessem a történtek eredetét. Önbizalomhiány, fájdalom, gyász, veszteség, hitetlenség és konstans út keresés. Szóval: végül hogyan is lettem mégis kommunikációs szakember? Elmesélem. Első lépés: rontsd el a felvételit!  A „Mi lett volna, ha…” kérdés sokáig fontos szerepet játszott az életemben, talán többet is játszadoztam vele, mint amennyit kellett volna. Viszont, ha az…

Olvass tovább

Történet rólam és egy főnökről, akitől gyomorgörcsöm volt Téma: Karrier

Ahogy megcsörrent a telefon és megláttam a kijelzőt, a gyomrom görcsbe rándult, a két kezem hihetetlen remegésbe kezdett, a fogaim pedig úgy vacogtak, mint a téli mínuszokba. „Ugyan már, ez nem te vagy. Nem szoktál így reagálni!” — mondogattam magamnak. Tudtam, hogy nem engedhetem meg senkinek, hogy ilyen hatással legyen rám és ezt váltsa ki belőlem. A telefont nem vettem fel, mert tudtam, hogy képtelen lennék akár egy szót is tisztán kimondani. A kezemet dörzsölni kezdtem, vettem jó…

Olvass tovább

A bölcsészettudomány haszontalan? Téma: Karrier

Bár számtalan alkalommal előfordult már, hogy egy szlovák kamionos vehemenciájával keltem a bölcsészettudományok védelmére, elérkezett az a szignifikáns pont, amikor már én sem tudok mit mondani. Az a fajta ember vagyok, aki örömmel tölti az idejét haszontalan eszmefuttatások és öncélú vitatkozások dagonyájában fetrengve, épp ezért kapcsolatom a bölcsészettudományokkal mondhatni az égben kötettett. Élvezettel elmélkedem Arisztotelész filozófiáján, Heidegger tanain vagy az esztétika fogalmán, csupa olyan dolgon, melyek a gyakorlatiasság hívei számára egészen elfogadhatatlanok. Ennek ellenére az…

Olvass tovább

5 ok amiért érdemes volt a fővárosba költöznöm Téma: Karrier

Az már a gimnázium vége felé körvonalazódott bennem, hogy szeretnék Budapestre menni továbbtanulni. Az utolsó évben már egyre gyakrabban fordultam meg a nagyvárosban, aminek rögtön megfogott a pörgése, újdonsága. Meg hát amúgy is, más volt és én épp erre vágytam a középiskola után. Kipróbálni magamat új élethelyzetekben és a Budapestre költözés ennek tökéletesen megfelelt. Persze arról se feledkezzünk meg, hogy legtöbbünknél ez az az időszak, mikor igyekszik függetlenedni és próbálgatni a szárnyait a nagyvilágban. A…

Olvass tovább

Mesterképzés: menni vagy nem menni? Téma: Karrier

Ha most megkérdeznénk az alapképzéses diplomával rendelkező fiatalokat, hogy szerintük megéri-e mesterre menni vagy sem, mindegyiknek egytől egyig meglenne a maga véleménye, és mindent megtenne azért, hogy érvek tömkelegét sorakoztassa fel álláspontjának bizonyítása végett. Erre az ember specifikus, megannyi külső tényezőtől függő kérdésre egyöntetű választ adni nem lehet, ezért egy pro-kontrás vegyesfelvágottal készültünk a mesterképzés előtt állók számára. Mikor NEM éri meg mesterképzésre jelentkezni? A mesterképzés nem egy „muszáj”, és nem is egy „kell”: ne menj mesterre,…

Olvass tovább

Mennyit érek munkavállalóként? – Bértárgyalás az interjún Téma: Karrier

Nem is olyan régen elkezdtem munkát keresni. Örültem is neki, meg nem is. Keserédes volt az érzés, hogy ismét álláskeresővé váltam, hiszen tudtam, hogy interjúk sora fog következni. Mondanom sem kell, hogy az önéletrajzomat újra és újra átszerkesztettem, az alapkérdésekre a lehető legfrappánsabb választ próbáltam kitalálni és a tabletemnek is megtaláltam a tökéletes beállítást, hogy előnyös képet lássanak rólam a felvételiztetők az online állásinterjúk során. Aztán problémába ütköztem. Mennyit kérjek, ha a munkámról van szó? Honnan…

Olvass tovább

Meddig terjedhet az oktató világnézete? Téma: Karrier

Nem olyan régen pattant ki a Szegedi Tudományegyetem egyik oktatója kapcsán egy botrány, mely nagyjából aköré szerveződött, hogy a professzor úr milyen megjegyzéseket engedett meg magának egy előadáson. A hallgatók feljelentésre úgy reagált, hogy oktatóként joga van saját világnézeti alapjáról kiindulva megtartani az óráit. Nem szeretnék a konkrét eseménnyel a továbbiakban foglalkozni, sok kijelentés, melyet a hallgatók kifogásoltak véleményem szerint nem is az oktatói világnézet kategóriájába esik. Ez csupán apropót ad gondolatmenetemnek, miszerint hol is van az…

Olvass tovább

A pénz többletjogokkal ruház fel? Téma: Karrier

Életem szignifikáns részét a kocsmai pult kellemetlenebbik fele mögött töltve igazán sok tapasztalatot gyűjtöttem ama bizonyos emberi természetről, mely azóta is gyakran gondolkodóba ejt. Töprengéseim eredményét kívánom megosztani, mely remélhetőleg némi élvezettel szolgál egyesek számára. Biztos ami biztos, néha majd megszakítom mondandómat egy-egy Mothy Phyton jelenettel. Mióta épületeket hoznak létre abból a célból, hogy az emberek szociális tevékenységnek álcázva alkoholt nyakalhassanak a falai között, bizonyára minden ilyen építményben megfordult legalább egy, de inkább több olyan…

Olvass tovább

Legjobb álláskeresős mémek, hogy nevessünk, ne csak bánkódjunk Téma: Karrier

Álláskereső lettem. Mi mással tölthetném az időmet, mint mémeket kereshetnék arról, hogy milyen eszeveszett nyomorultul tudom magam érezni. Aztán látom a kommenteket, hogy mások is ebben a cipőben járnak. Megosztom veletek a válogatásomat a személyes kedvenceimből, és egy dolgot tanácsolok: ne add fel! Előre is bocsánat, ha fájdalmasan igazak lesznek a mémek.

Olvass tovább

Áthidalatlan rés – Középiskola vs. egyetem Téma: Karrier

Aki bekerül a felsőoktatásba, pláne, ha rögtön a gimnázium után, az úgy érezheti magát, mintha egy teljesen új világba csöppent volna. Az előtte hosszú évekig megszokott rutin életritmus egyik pillanatról a másikra borul. Van, aki hamarabb adaptálódik ehhez és van, aki küzd a felszínen maradásért. Én az egyetem első időszakában ez utóbbi csoport tagjai közé tartoztam és kellett bőven idő, hogy átálljak erre a teljesen más, számomra akkor totál idegen tempóra. Persze alapvetően egyeteme válogatja,…

Olvass tovább

“Nyújtom a kisujjam, de máris a fél karom kéne az interjún” – Kiábrándító álláskeresés Téma: Karrier

Előzőleg már írtam életem egyik legfurcsább és legkellemetlenebb állásinterjújáról, de a történetnek még nincs vége, elhoztam nektek mi is történt utána. Úgy gondolom, hasznos tanulság és tapasztalat lehet ez, akár álláskeresői, akár munkaadó oldalról vizsgáljuk meg az esetet. Vajon miért undorodik egyre több fiatal az álláskeresés fogalmától és a munkaerőpiactól? Én kezdem kapizsgálni… Miután lezajlott az első körös interjú a személyeskedő kérdésekkel, majd a második interjú az indokolatlanul hosszú és mélyremenő tesztekkel, behívást kaptam a harmadik körös…

Olvass tovább

6 kérdés, amire harmincegy évesen válaszolok Téma: Karrier

31 éves vagyok, így azért talán nem vagyok még annyira harmincas, hogy nagy távolságból válaszoljak a cikk írójának kérdéseire. A kérdéseid generációs kérdések, amiknek a feltétele is egyfajta vád az ellen a felnőtt világ ellen, ami a gyermekkort úgy értelmezi, hogy az egyfajta felnőtt életről leválasztott, függő viszony és ami elzárja a fiatalokat a nagybetűs élettől, hogy aztán úgy engedje ki őket oda, hogy tele vannak kérdésekkel. Most igyekszem választ adni, amire tudok. 1. Érdemes egyáltalán…

Olvass tovább

A nők alacsonyabb fizetésének valóban a patriarchális elnyomás az oka? Téma: Karrier

Épp a napokban történt, hogy saját két szememmel láthattam egy videót, amely a nemek között tátongó bérszakadék azonnali eltörlésére hivatott felhívni a figyelmet. A videóban több gyermeket szerepeltettek annak készítői, egy kisfiút és egy kislányt. A gyerkőcöknek helyre kellett tennie a helyiségben szétszórt tárgyakat, majd amikor végeztek, egy-egy tálka csokit kaptak ajándékba – a fiúk nagyobbat, mint a lányok. Amikor a lányok ajkán néhány másodperc múlva megfogalmazódott a méltatlankodó kérdés, hogy ugyan ők miért kaptak…

Olvass tovább

Az álláskeresés hálójában koronavírus előtt és alatt II. Téma: Karrier

Az előző részben arról számoltam be, hogy milyen extrém tapasztalataim voltak az álláskereséssel a koronavírus megjelenése előtt. Most arról szeretnék írni, hogy mit tapasztaltam az elmúlt néhány hónapban, miként éltem meg azt, hogy ismét álláskereső lettem. Két és fél év után otthagytam a diploma utáni második munkahelyemet. Nincs okom panaszra, én léptem erre az útra, ráadásul nehezített pályán, a koronavírus idején. Egy percig sem mondom, hogy nem volt bennem félsz, hogy nem rágtam át százszor mindent és…

Olvass tovább

Az álláskeresés hálójában koronavírus előtt és alatt I. Téma: Karrier

Két és fél évvel ezelőtt az egyetem után elkezdtem munkát keresni. Lelkesen készítettem az önéletrajzomat, készültem az interjúkra, és megannyi negatív élmény után sem törtem meg teljesen, hiszen úgy éreztem, hogy minden rendben lesz. Akkor még fogalmam sem volt, hogy két és fél év múlva ismét az álláskeresés rögös útjára fogok lépni. Két részletben szeretnék nektek arról írni, hogy milyen volt álláskeresőnek lenni a koronavírus előtt és most, a járvány alatt. Ebben a cikkben a…

Olvass tovább

Zárótanítás a kanapémról Téma: Karrier

Minden kisgyermek életében eljön az a pillanat, amikor egy szakmát látva megmozdul benne valami. Megtetszik az egyenruhája a tűzoltónak, a rendőrnek vagy az űrhajósnak, kedvesnek találjuk a pénztáros- vagy a doktornénit a boltban, aki matricát ad, ha nem sírunk oltáskor. Én mindig felnéztem a tanítóimra, és úgy tekintettem az iskolára, mint a végtelen lehetőségek tárházára. Így lettem tanárszakos. Hittem benne, hogy egyszer én is a zöld tábla előtt állhatok, krétával a kezemben, és harminc gyerek fog rám…

Olvass tovább

„Semmi másra nem vágytam jobban, minthogy felnőtt legyek” Téma: Karrier

Huszonkét évesen, három év munkatapasztalattal. Ettől az öt szótól konkrétan elkap a pánikroham, de tizenkilenc évesen még nem gondoltam bele, hogy mire vállalkozom. Semmi másra nem vágytam jobban, minthogy felnőtt legyek Hatéves koromban éreztem először, hogy mennyire jó lenne felnőttnek lenni. Ők mindent el tudnak intézni, fent maradhatnak sokáig, ehetnek csokit ebéd előtt és rendelkezhetnek a napi krémtúró adagról. Másodikos lehettem, amikor az első „ezt nem veheted fel az iskolába!” típusú veszekedésünket megejtettük édesanyámmal. Ez volt az…

Olvass tovább

Meddig lehet elmenni egy állásinterjún? Téma: Karrier

Egy új embert felvenni egy céghez mindig rizikós, tudom én. Az önéletrajzot szépen ki lehet kozmetikázni, esetleg itt-ott csúsztatni, egy profi fotós által készített portrén pedig mi tűnünk a legszimpatikusabb jelöltnek széles e világon. Tehát bárki eladhatja magát bárkinek, ez pedig eléggé zsákbamacskát jelent a munkaadó számára. Nincs könnyű dolguk a HR-es kollégáknak, ha valóban a legkiválóbb jelöltet szeretnék felvenni az adott pozícióra, persze megvannak erre a rafinált kérdések és az interjúztatási technikák. De mégis meddig lehet elmenni…

Olvass tovább

Levelezős képzés munka mellett? – Előnyök és hátrányok Téma: Karrier

Kicsit több, mint egy évvel ezelőtt fejembe ötlött a gondolat, hogy hiányzik az életemből a tanulás. Az elvégzett alapszakom után eleinte gondolni sem akartam arra, hogy visszaüljek az iskolapadba, hiszen a három év alatt nem azt kaptam, amire középiskola után vágytam. Egyszerűen csak szerettem volna túllenni a záróvizsgán, hogy megszerezhessem a diplomámat. Ezt követően indult a végtelennek tűnő munkakeresési hajszám. Fél évvel az államvizsgám után promóterként helyezkedtem el, ami szintén azt bizonyította, hogy nincs szükségem újabb diplomára. Majd elmentem…

Olvass tovább

Egyetem nélküli egyetemisták – Csak tanulni járunk a felsőoktatásba? Téma: Karrier

Amikor tavaly nagyjából ilyenkor megindult a távoktatás, el sem tudtam volna képzelni, hogy egy évvel később is erről fogok majd cikket írni. De a helyzet úgy tűnik, még rosszabb, és félek, hogy az idő előrehaladtával tovább fog romlani a szituáció. Most nem a számokra gondolok, nagyon remélem, hogy azok mihamarabbi csökkenésnek indulnak. A be-, sőt kizártságra utalok jelen esetben. Jómagam tavaly március 11-én sétáltam ki az egyetemről, azóta pedig be sem tudtam tenni ismét a…

Olvass tovább

Választ kívánok adni a 6 kérdésre, amire elvileg huszonévesen még nincs válasz Téma: Karrier

A szerző a 20on.hu-n publikált 6 kérdés, amire huszonévesen még nincs válaszom című írásra reflektál írásában. Nemrég olvastam egy cikket ezen az oldalon arról, hogy egy olvasónak hat megválaszolatlan kérdése van a mai világ folyásáról. Ezekre szeretnék most választ adni. 1.Érdemes egyáltalán politizálni? A politikát valóban nehéz átlátni, ugyanis az nem fekete-fehér. Ezt az elvet a történelem számtalanszor bebizonyította. Ugyanakkor a mai politikát nehezen lehet objektíven szemlélni, ugyanis ebben a korban élünk. Érdemes szelektálni az álhíreket, vagy…

Olvass tovább

Megfulladtam az alkotás hiányában Téma: Karrier

Az egyetemi évek alatt többször megéltem olyan holtpontokat, amikor éreztem, hogy fulladok a művészet hiányában, mégsem találtam semmilyen módot arra, hogy a kreativitást, az én-, és alkotó időt kellő szentséggel és minőségben megéljem. Az első év után komolyan elgondolkodtam azon, hogy feladom és mindent az alkotásnak alárendelek. Végül nem voltam kellően vakmerő, de mostanra tudom, hogy jó döntést hoztam azzal, hogy kitartottam és folytattam a tanulmányaimat, hiszen az alkotó, teremtő folyamatokat egy merőben új és egyben teljesen…

Olvass tovább

Életmentő gondolataim, ha szakdolgozat előtt állsz Téma: Karrier

Volt egy előzetes feltevésem a szakdolgozatommal kapcsolatban, miszerint „mivel közel áll hozzám a fogalmazás és az írás szeretete, így bizonyosan könnyebb lesz az út a szakdolgozat mezsgyéjén és talán megúszom kevesebb kiborulással és stresszel, mint sorstársaim”. Írásom az előbbi hipotézisemet merőben megcáfolja, hiszen instant mentális kimerülés, időhiány és kilátástalan stresszes állapotok övezik az elmúlt és a még rám váró időszakot. Ahogy a barátaim is figyelmeztettek jó előre, hogy tényleg mindenkinek embert próbáló megírni ezt a sokunk számára…

Olvass tovább

Senkinek lenni a munkahelyen Téma: Karrier

20onévesen egy közigazgatási szervnél dolgozom. Nem vág a szakmámba, nem is igazán pályáztam meg az állást, egy ismerősön keresztül kerültem ide. Épp munkahelyet kerestem, majd egy forró nyári délutánon hívást kaptam egy gyerekkori ismerősömtől, hogy nem érdekelne-e munkalehetőség. Elmondott minden jót. Cafeteria, negyedéves juttatások, külföldi lehetőségek, jó csapat, utazási támogatás, fejlődési lehetőség, az átlagnál több szabadság. Melyik fiatal ne vágyna ezekre a hívószavakra? A kiválasztás Valószínűleg nem özönlöttek a jelentkezők, de engem is csak az önéletrajzom elküldése…

Olvass tovább

A magyar lány New York-ban – Interjú Endre Dóra rendezővel Téma: Karrier

Endre Dóra alig húszévesen ment New York-ba. Off-Broadway darabokat rendez, kisfilmeket készít, mindezt az óceán túloldalán. Elindult és bevállalta az ismeretlent. Arról beszélgettünk, hogy milyen volt 20onévesen beleharapni a Nagy Almába, milyen nehézségekkel találkozik, hogyan alakítja az életét Amerikában. Mi volt az a pont, amikor úgy érezted, hogy érvényesülni kezdtél a színházban? Ami nálam ez volt, az az első előadásom, ahol azt éreztem, hogy önállóan meg vagyok bízva a producerek által annyira, hogy ők azt…

Olvass tovább

Karrierváltás – Lehet hogy elérkezett? Téma: Karrier

Honnan tudhatjuk, hogy készen állunk egy teljes karrierváltásra és nem csak új pozíció után kell néznünk? Talán ez az egyik legnehezebb döntés, amivel szembesülhetünk a munkánk során. Ugyanakkor számtalan előnyünk származhat abból, ha időben észrevesszük, hogy ideje elhagynunk jelenlegi szakmánkat és belevágni valami újba, amit szenvedéllyel csinálhatunk. Ha úgy érezzük, hogy csökken a motivációnk és elkötelezettségünk a jelenlegi hivatásunk, iparágunk iránt, komolyan el kell gondolkoznunk a karrierváltáson, ha szeretnénk elkerülni a kiégést. De honnan lehet…

Olvass tovább

„Tisztában vagyok vele, hogy innen magam csak kitépni lehet” – Búcsú egy szeretett munkahelytől Téma: Karrier

A legőszintébben megvallom, egy ideje halogatom már az alább következő cikk elkészültét. Persze egészen hihető, kisebb vagy nagyobb igazságmorzsákat tartalmazó kifogásokkal áltatom magam napok óta: rengeteg a dolgom, sok az órám, meg kell barátkoznom Füst Milánnal, próbálok urrá lenni az életem minden szegmensébe egyre inkább befurakodó káoszon, és számomra is ismeretlen oknál fogva rendszerint legalább két órát rabol el az életemből, ha elindulok a közeli boltba fogkrémet venni. Bár valóban mintha csak egy rejtélyes dimenziókapun…

Olvass tovább

Betanított óraadó – az új magyar érettségi margójára Téma: Karrier

Magyartanár szakos hallgatóként még fel sem ocsúdtam a legutóbbi NAT-átalakításból, jött az újabb hír, megváltozik az érettségi. Ez szuper. Változásra (sok változásra!) szükség van a magyar nyelv és irodalom oktatásában. A naivitásomért kétszeres arculcsapásként ért a tény, hogy ismét csak a visszakért lexikális anyag mennyisége növekszik. A gyakorlati szövegalkotás, érvelés helyébe 20 pontos irodalmi feladatsor lép, az összehasonlító elemzést témakifejtő esszé váltja fel. A tantárgy feladata Jómagam még csak készülök a tanári pályára, úgyhogy simán…

Olvass tovább

Pályakezdők nehézségei – az életút megalapozása Téma: Karrier

A pályakezdés az életút sikerességét nagymértékben befolyásoló tényező. Az iskolarendszer elhagyásával szinte egyidejűleg kell megtenni az első lépéseket a társadalom felé. Ez nem is olyan egyszerű feladat. Kezdetek A csak alapfokú iskolai végzettséggel rendelkező fiatalok több szempontból is hátránnyal indulnak. Munkába állásukat egyrészt fiatal életkoruk nehezíti, másrészt a szakképzettség hiánya. A szakmai képzettséggel rendelkező pályakezdők közül is sokan korai életszakaszban kényszerülnek a szakma megválasztására. A fiatalok személyisége azonban sokat alakul, változik 14-20 éves kor között, ezért természetesnek tekinthető az a jelenség, hogy sokan megbánják a választásuk,…

Olvass tovább

Tapasztalataim a felsőoktatásról (hatszáz kredit, két év párhuzamos képzés és számtalan vizsga után) Téma: Karrier

Kezdjük máris ezzel: igen, a felsőoktatásban eltöltött hetedik év is lehet kritikus. Nem igaz, hogy attól, hogy valaki régóta benne van valamiben, már rutinszerűen és magától értetődően teljesít sikerrel az adott területen. Igenis el lehet fáradni, ezt tapasztalatból mondom. 2013-ban politológián kezdtem az egyetemi karrierem, majd közigazgatás-szervezés szakon folytattam, a harmadik szakomat pedig joghallgatóként kezdtem el. Körülbelül hatszáz kredittel, két év párhuzamos képzéssel és ki tudja hány vizsgával a hátam mögött megfogalmazódott bennem néhány gondolat,…

Olvass tovább

Hogyan lehet könnyen felkészülni egy államvizsgára? Téma: Karrier

10 nap és államvizsga? Mindjárt megőrülök! (Egy frissdiplomás naplójából) Talán te is azok közé tartozol, akik minden vizsga után megfogadják, hogy „márpedig a következőre tényleg tanulni fogok” vagy már sorolod magadban a miatyánkot, hogy csak most az egyszer még legyen szerencséd.  Pedig mindannyian tudjuk, hogy egy bizonyos pont után már sem a kávé, sem Rhonda Byrne bármilyen irománya nem segít, ha nem tudsz koncentrálni, tudást elsajátítani pedig végképp. Kezdetek Velem sem történt ez másként tavaly…

Olvass tovább

A szakváltás miértjei — Jobb vagy könnyebb? Téma: Karrier

A vizsga hozzátartozik a tanulási folyamathoz. Ezt most nem pedagógiai szempontból szeretném nektek bemutatni, csupán megosztanék ehhez a gondolathoz kapcsolódóan egy élményt, mely az egyik legnagyobb tanulságot szolgáltatta számomra a legutóbbi vizsgaidőszakban. Váratlan kérdés Online vizsga, szóbeli. Egy hallgató felel, míg a másik jelen van a hívásban és ,,felügyeli” a vizsga tisztaságát. Eddig semmi extra. A tudását prezentáló hallgató elég nehezen birkózik meg a tétellel. A végéhez közeledve a tanár rákérdez, mi a hiányosságok oka.…

Olvass tovább

Miben hasonlít a mai helyzet a középkori feudális Európára? Téma: Karrier

Arra gondoltam, kis játékra invitállak benneteket: hasonlítsuk össze a középkori feudális/teokratikus Európa világát a mostani helyzettel – nevezzük mondjuk „pandemokráciának” vagy „pharmaceulizmusnak” –, és nézzük meg, hány hasonlóságot találunk! Én ezeket találtam: 1. Középkor: A pápa szava megkérdőjelezhetetlen, felsőbb hatalomtól származó igazság. Aki nem fogadja el, mást gondol, az eretnek, akit az Egyház kiátkoz. Az államok vezetői is kénytelenek tiszteletben tartani az egyházi kinyilatkoztatásokat. Ma: A WHO szava megkérdőjelezhetetlen, független szakemberektől származó igazság. Aki nem…

Olvass tovább

„A tudás az egyetlen biztos menedékünk” – Mit kapunk az online oktatástól?! Téma: Karrier

A rengeteg értelmetlen, felesleges és abszolút káros korlátozás hozadéka az online oktatás is, mellyel olyan „szakember generációt” kreál a világ, akik egy felkészületlen, kipróbálatlan és haszontalan rendszerbe csöppentek bele. Jelenleg én is egy ilyen csodálatos vizsgaidőszakot próbálok sikerrel teljesíteni – amennyire lehetséges –, ugyanis én egy olyan szakon tanulok, mely az állattenyésztésre épül és lovas szakemberré tesz… Elvileg. Gyakorlatilag, ha nem járnék utána a tanultaknak, nem fizetnék külön edzőt a havi nevetségesen kevés ösztöndíjamból, aki felkészít a…

Olvass tovább

„Nem lennék elégedett azzal az élettel, amelyben az én hivatásom deklaráltan az anyaság” Téma: Karrier

Sok mindent gondolok a Novák Katalin által nemrég prezentált konzervatív eszmefuttatásról, aminek jelentős része nem egyezik a társadalomból kiváltott mélységes felháborodással és a feminista vezényszavak indulatos skandálásával. Az alábbiakban mégsem ezt a gondolatmenetet kívánom cizellálni, hanem keblemre ölelem a bennem élő, személyes integritásom egy aprócska részét képező Betty Friedan-t. Hölgyeim és „elnyomóink”, igen, ma igazán irracionális feminista leszek. Hol is kezdjem? Nagyon szeretek dolgozni Őszintén, szívből nagyon szeretek dolgozni. Rendkívül furcsán hangzik, de már a…

Olvass tovább

Önfenntartó, nappali tagozatos egyetemista? Kiszámoltuk, lehetséges! Téma: Karrier

Bár édesanyám azt tanította, hogy illetlenség az anyagiakat firtatni, én most mégis betekintést engedek a sajátomba. A közbeszéd tárgyát képezi a legenda, miszerint egy nappali tagozatos egyetemre járó fiatal nem lehet teljes mértékben független a szüleitől – havonta csak feltankolnak az otthoni hűtőből, az édesanyjuk főz rájuk, néha titokzatosan megduzzad a bankszámlájuk, vagy hazahordják kimosni a szennyest. Magamra vállaltam a megtisztelő feladatot, hogy ezt a tévhitet eloszlassam. Leszögezném, hogy az, amit az alábbiakban prezentálni fogok, nyilván nem teheti…

Olvass tovább

10+1 tipp HR szakértőktől és Pamkutyáéktól a sikeres online állásinterjúhoz Téma: Karrier

Az állásinterjúzás minden pályakezdő életében hatalmas mérföldkő. A Covid 19 megjelenése sok szempontból megváltoztatta a mindennapi életünket, például a kiválasztás folyamata is szinte teljes mértékben online térbe terelődött. Vajon mi a különbség az online és offline interjúk között? Mire kell figyelni, miket érdemes elkerülni és milyen szempontok alapján vizsgálnak egy jelöltet a felvételiztető bizottság tagjai? Most megtudhatod hogyan készülj fel az online állásinterjúra! A Zyntern.com Állásportál csapatának egyik legfőbb célja a pályakezdő fiatalok munkaerőpiacra való betörésének segítése. Mivel az online…

Olvass tovább

„A munkám szép lassan kiöli belőlem a lelket” – Megéri a szakmai kihívás, ha magány társul hozzá? Téma: Karrier

Sokat gondolkodtam, megírjam-e ezt a cikket, mert negatív hangvételű lesz, és tudom, hogy a jelenlegi helyzetben sokan örülnek, ha egyáltalán munkájuk vagy fix bevételük van. Mégis megírom, mert muszáj kiírnom magamból, különben ott fog érlelődni bennem mélyen, ki tudja, meddig.   Van fix munkám, fenn tudom tartani magam, ráadásul a végzettségemnek is megfelelő, szóval végül is minden szuper – gondolhatnánk –, egyetlen dolgot leszámítva. A munkám szép lassan kiöli belőlem a lelket. A lelket, a motivációt, a…

Olvass tovább

Kötelező olvasmányok: modernizáljunk, vagy sem? Téma: Karrier

Az utóbbi idők liberális szellőinek fújdogálása megdönteni látszik a poroszos iskolarendszer addig szilárdnak tetsző metódusát – a fegyelmezéstől kezdve a számonkérésen át egészen a kötelező olvasmányokig. Szerény személyem jelenleg csak az olvasmányok problematikáját kívánja taglalni, így az alábbiakban az következik. A liberális oldal kedvelt, gyakran emlegetett dogmája az oktatás megreformálásának szajkózása – kezdve a kötelező olvasmányok lecserélésével. Egyesek szerint ezek a könyvek már semmiféle releváns információval nem szolgálnak a jelen kor gyermekeinek, ellenben fárasztók, unalmasak és…

Olvass tovább

Interjú Bertyák Bencével, a majdnem vak fotóssal Téma: Karrier

Bencét egy közös bortúra alkalmával ismertem meg, ahol a társaság fotósokból állt. A túra előtt nem tette szóvá senki, hogy lesz ott egy fiú, aki szinte vak, mégis fotós. Bár meglepődtem, mégis természetesnek hatott, hogy ő is ezt a szakmát választotta. Ismerjétek meg Bertyák Bencét (ha még nem találkoztatok volna vele), akinek a pozitivitása lehengerlő, a kitartása becsülendő és a majdnem vaksága ellenére a hobbijai nem mindennapiak. Fotós oldalát pedig itt csekkolhatjátok le! Jelentkezzetek bátran modellnek és/vagy…

Olvass tovább

2020, mit kaptam és mit adtam? Téma: Karrier

2020 sok szempontból a változások éve. Mansour Mona vagyok, 27 éves egyetemista, álmodozó vállalkozó. Az év első hónapjában indítottam el a vállalkozásomat, ami megoldást nyújt cégek social média és marketinges megjelenéseinek kialakítására, újítására. Ha csak egy dolgot tanácsolhatok, próbáld ki te is milyen a saját főnöködnek lenni, mert ez sokat hozzám tett az elmúlt évben. A kezdetek… Több cégnek dolgoztam az egyetemi éveim alatt gyakornokként, így mertem nagyot álmodni és útjára indítottam saját vállalkozásomat. Mindig is…

Olvass tovább

Mottóm: Tedd azt, amit nem tudsz! Téma: Karrier

Így cselekedtem 2020-ban is. Egy év, ahol leküzdöttem a csapatommal a pandémia nehézségeit, 2 tech startup céget alapítottam, legyőztem a rákot és még csak októberben vagyunk, úgy hogy valami vagányság biztos kell még történjen. Jelen pillanatban az Affarit Studio, ami egy digitális marketing cég (weblap fejlesztés, marketing szolgáltatások) tulajdonosa – vezetője vagyok, ahol 7 csodálatos kollégának van lehetőségem napi szinten biztosítani az anyagi bevételt, biztonságot – és azt a környezetet, ahol ők is otthon érzik magukat. 2020…

Olvass tovább

Amikor a munka szenvedély is tud lenni: egy óvónéni karriertörténete Téma: Karrier

Bodó Virág vagyok, és ez itt az én történetem, ha úgy tetszik, amolyan önéletrajz-féle. Kezdjük rögtön a fiatal felnőttkorom legelejével, amikor 18 évesen még csak azt tudtam, hogy gyerekekkel szeretnék foglalkozni, és ez lesz az én utam. A mai napig emlékszem sokak véleményére: „Menj csak az óvónőképzőre (egyetemi szak egyébként), persze, jó lesz ott neked!” Érezhető volt, hogy azért mondják, mert úgy gondolják, ennél többre nem igazán vagyok képes. Azóta megtanultam, hogy nem a körülöttünk lévő embereknek kell…

Olvass tovább

Ki lesz 2020 20onévese? Íme, a versenyzők! Téma: Karrier

A Hangszedő Magazinnal karöltve meghirdettük a 2020 20onévese versenyt, melyben azt a fiatalt keressük, aki idei teljesítményével a leginkább motiválni, inspirálni tudta kortársait. Rengeteg pályamű érkezett, a döntőbe jutott 15 történetet csak nálunk, a 20on.hu-n olvashatjátok. Szavazni a történetek alján található lájk gombbal tudtok, a versenyt december 20-án 23:59-kor zárjuk le. Reméljük, hogy a sikersztorik inspirálnak titeket annyira, hogy 2021-ben ti lehessetek azok, akik pályáznak a díjért. A verseny győztese nyer egy interjút a Hangszedő Magazin Ambíció című rovatába, illetve…

Olvass tovább

„Eddig a munka köré rendeztem az életemet, most viszont a munkát rendezem az életemhez” Téma: Karrier

Mit adott nekem a 2020-as év?! Nos, a legtalálóbb, amit mondhatok, hogy olyat, mint maga a vírus: szemmel nem látható, de a hatása érzékelhető. …ami megfoghatatlan, arról hajlamosak vagyunk elhinni, hogy nem is létezik, tehát nincs jelentősége… A mai társadalom a sikert kézzelfogható dolgokban méri, például magasabb fizetésben, felelősségteljesebb munkában, családalapításban, új kocsiban, és emiatt a külsőségekre helyezi a prioritást. Két éve még végigdolgoztam a napjaimat, két munkahelyem volt. Hasznosnak akartam érezni magam, elismerést vártam…

Olvass tovább

Arcfestés, szappanbuborékok, lufifújás – Utcaművészként felsőfokon Téma: Karrier

Huszonévesen (és persze később is) sokan ábrándoznak róla, hogy egy szép tavaszi hétfő reggel beadják a felmondásukat és szabadúszók, vállalkozók lesznek. Vajon álomszerű ez az élet? Vagy éppen teljesen reális? Mik a buktatói? Saját tapasztalataim szedtem pontokba, annak reményében, hogy az elmúlt közel tíz évem alapján segíthetek majd abban, hogy ne fáradjatok el a hétköznapok rutinjában. Sosem szerettem volna hétfőtől péntekig dolgozni Miután végeztem az iskolával, azonnal rám is tört a kapunyitási pánik. Mit kezdjek…

Olvass tovább

„Az én valódi problémám a nagyvállalati légkör volt” – Így született meg a Vates márka Téma: Karrier

„Oh, nem hiszem el, hogy ismét hétfő van” – talán ez volt az a mondat, amelyet a legtöbbször hallottam az első, eddigi egyetlen és talán utolsó munkahelyemen az angol kollégáimtól, Londonban. Elég hamar rájöttem, hogy bármennyire is kézenfekvő ezzel a mondattal kezdeni egy beszélgetést a kollégákkal, számomra nem egy ártalmatlan kijelentésről van szó, hanem egy romboló attitűdről. Viszont mielőtt rátérnék, hogy mi a baj ezzel, előtte helyezkedjünk el picit jobban térben és időben. Magyarország egyik legjobb…

Olvass tovább

Hogyan változtat meg a külföldi élet? Téma: Karrier

Több mint egy év telt el azóta, hogy kezemben az egyirányú repülőjeggyel felültem egy Svájcba tartó gépre, hogy hátrahagyva a régit, egy új életet kezdjek. Talán egy év külföldön töltött idő nem tűnik soknak, de arra éppen elég volt, hogy észrevegyem a változást, amit magával hozott. Biztosan közületek is vannak páran, akik szintén külföldön élnek, ezért a lent felsorolt pontok közül valószínűleg lesz olyan, amivel ti is azonosulni tudtok. Nyitottság és tolerancia Ez az első,…

Olvass tovább

Miért van annyi frissdiplomás munkanélküli? 20onévesek, titeket kérdezlek! Téma: Karrier

Amikor először szóba került, hogy a diplomás munkanélküliek témájáról írjak, az volt az első reakcióm, hogy jó-jó, de mit mondhatnék erről azon kívül, hogy szar. Mert a helyzet tényleg rettenetesen szar. A koronavírus csak a növényi alapanyagokból készült zsírszegény hab azon a tortán, amely már a pandémia kirobbanása előtt is rohadt volt – ezért nem garantálom, hogy ez a cikk nem válik egy dühös panaszáradattá. De mi is a helyzet? Huszonéves, pályakezdő fiatalok a friss,…

Olvass tovább

„A rendszer gyerekek tömegének engedte most el végleg a kezét” – A távoktatás nehézségeiről és veszteseiről Téma: Karrier

Kis hazánkra újra rárúgta az ajtót a korlátozásokkal és kijárási tilalommal operáló fokozódó járványhelyzet. Bár a szituációnak számtalan aspektusa van, én ebből a számtalanból csak egyről kívánok most nyilatkozni, és ez pedig a távoktatás. „Oktatás.” Igen, ennél a pontnál azonnal leszögezném, hogy az oktatás igen erős túlzás annak a folyamatnak a megnevezésére, melyben kínosan próbáljuk nem egymást bámulni a képernyőkön keresztül és a „Most hallanaak? És moost? Pista, segíccs már, nem tudom mi lehet a baj!” –…

Olvass tovább

Akkor talál meg a boldogság, amikor nem keresed Téma: Karrier

Manapság nagyon nehéz boldogulni az életben, sok fiatal kerül szembe problémákkal, nehézségekkel, de nem muszáj ezeket problémaként felfogni, hiszen ezek a kihívások, illetve ezek megoldásai  juttatnak minket olyan szintekre, amiket ezek nélkül nem érnénk el. Már a felnőtté válás peremén a középiskolában hangoztatják a tanulás fontosságát, illetve a felsőoktatásba való bejutás, diploma jelentőségét.  Sokakban ez szorongást kelt, ha esetleg nem szeretnének csak például egy szakmát szerezni. Azt tanítják szinte, hogy akkor kevés vagy. Viszont túljutva…

Olvass tovább

Döntsd le a karanténod! Erasmus-ról, covid-ról és új perspektívákról Téma: Karrier

Mélységek és magasságok, szabadság és bezártság, még nem felnőtt, már nem gyerek, ilyen ez a felnőttéválás. Személyes történetemen keresztül elkalauzollak titeket, hogyan éltem meg én az elmúlt időszakot és mi segített, hogy megtaláljam a helyes irányt, az utat magam felé, így huszonegy évesen. Menj külföldre, fiatal! Az érettségi megszerzése után, három éve Bécsbe költöztem tanulni. Nagyon szerencsés helyzetben voltam, mert osztrák iskolába jártam Budapesten és szinte tökéletesen beszéltem németül, tehát nyelvi problémáim nem adódtak. Kommunikáció…

Olvass tovább

Biztonság és kiszámíthatóság a pályakezdők legfontosabb munkahelyválasztási szempontjai 2020-ban! Téma: Karrier

Támogató vezetőt és cégen belüli előrelépési lehetőségeket keresnek elsősorban a fiatalok, ha munkahelyválasztásról van szó 2020-ban. A COVID-19 megjelenése után az előző évek top elvárásai hátrébb kerültek: a rugalmas munkaidő és a szakmai kihívást jelentő feladatok. A vidéki pályakezdőknek a munkahelyi közösségi élet fontosabb, a fizetés mértéke viszont kevésbé fontos fővárosi társaikhoz képest. A lányoknak pedig sokkal többet számít munkakeresésnél, ha egy cég társadalmi felelősségvállalása hiteles. A Zyntern.com Állásportál idén tavasszal második alkalommal végzett országos munkaerőpiaci kutatást …

Olvass tovább

Három ok, amiért szerelmes vagyok a vendéglátásba Téma: Karrier

Huszonegy éves voltam, amikor először álltam be a pult mögé. Átmeneti, magától értetődő munkának indult, szerelem lett belőle. A szüleim sűrűn hányták a keresztet és fohászkodtak a világ összes létező istenéhez, hogy térítsenek észhez – egy cseppet sem örültek annak, hogy az „okos és bájos” kislányuk vendéglátózni kezd. Máig emlékszem édesapám egy mondatára, ami egy hosszú, a jövőmre irányuló, kimerítő veszekedés után hangzott el, amikor a ragacsos, fásult fáradtság már egészen belepte az elmémet: „kislányom,…

Olvass tovább

Mi lenne, ha inkább inspirálnánk egymást? Téma: Karrier

Áh, én kihagyom a mai órát, velem tartasz? Úgysincs időm felkészülni rendesen, inkább puskát írok. Írj te is, aztán húzzunk beerpongozni! Gyere, kezdjünk el tátrateázni! Mi lenne, ha felszívnánk egy csíkot? Hagyd a francba a hűséget! Két gyerek mellett ráérsz monogám lenni! … Na jó, álljunk meg egy szóra! Mi lenne, ha inkább inspirálnánk egymást? Ha a jó irányba terelgetnénk a kortársainkat? Ha követendő példát statuálnánk? Sokan úgy érzik, a fiatalságnak nem kell szólnia másról,…

Olvass tovább

És mégis tanár lettem Téma: Karrier

Két év telt el azóta, hogy ország-világ szeme láttára kijelentettem: ebben a rendszerben nem engedhetem meg, hogy tanár legyek, hiába lennék örömmel az. Két évvel később mégis aláírtam a kinevezésemet. Hogy miért kezdi a karrierjét a tanári pályán egy huszonéves fiatal? Elmondom. De először elmesélem, miért biztosan nem A fizetés, a fizetésemelésnek csúfolt bérpótlék és a társadalmi megbecsültség egészen biztosan nem teszik csábítóvá a szakmát. Nem fogok hazudni, mindezek továbbra is valahol a béka feneke alatt…

Olvass tovább

Üzenet a most érettségizőknek Téma: Karrier

Bele is vágnék a közepébe: megéri tanulni és jó eredménnyel érettségizni. Saját tapasztalatból mondom, hogy ha akkor nem lesz jó eredményetek, később már nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudjátok javítani. Ahogy kiszakadtok a tanulás világából, már nem fogtok tudni annyi mindent egyszerre megtanulni, mint középsuli alatt. Másik oldalról nézve, viszont érettebbek vagytok, lehet, emiatt fog könnyebben menni a tanulás. 10 éve érettségiztem, sajnos pocsék eredménnyel, majd két évre rá magyarból újra megírtam, hogy felvegyenek egy egyetemre. Az…

Olvass tovább

“Nem szeretnék Kafka csavarocskája lenni” – Miért nem lesznek tanárok a fiatalok? Téma: Karrier

Fél hatkor még a fogadóórán vártam a szülőket. Aznap reggeltől órákat tartottam, délután egy verseny írásbeli fordulóján felügyeltem, a fogadóóra üres perceiben pedig épp a másnapi óráimra próbáltam felkészülni. A szomszéd asztaltól fáradt mosollyal biztatott mentorom, én pedig nem tudtam másra gondolni, mint hogy mekkora elismerést érdemel ő, és minden példaértékű pedagógusa ennek az intézménynek. Ami nekem egy kicsit sűrűbb nap gyakornokként, az az ő rutinja évtizedek óta. Hozzá hasonlóan pedagógusok ezrei végeznek naponta pótolhatatlan és…

Olvass tovább

Élet diploma nélkül II. Téma: Karrier

A cikk első részét itt olvashatjátok. Összefoglalva: Nem mentem egyetemre. Ez hatalmas törés volt a családban, az első generációs üdvöske, a jövendő és reménybeli értelmiségi porrá zúzta a hozzá fűzött álmaikat. És mindezt túléltük, méghozzá nem is akárhogy. A két nyelvvizsgás varrónő Eközben belecsöppentem a hagyományőrzők/újrajátszók izgalmas szubkultúrájába és ekkor döntöttem el: szakmát fogok tanulni. Varrni fogok. Vállalkozó leszek. Történelmi ruhák készítésével fogok foglalkozni. Ezt a döntést egy otthoni bejelentéssel koronáztam és bumm, durrant a balkáni puskaporos…

Olvass tovább

Élet diploma nélkül I. Téma: Karrier

“Csak tanulj szorgalmasan, legyen jó átlagod! Azzal bejutsz majd egy jónevű egyetemre, diplomát szerzel, lesz egy biztos munkahelyed, egy jól fizető állásod.” Sokunk közös története, néhány szóban összefoglalva. Az oktatás-továbbtanulás legkényesebb pontja még mindig a pályaválasztás. Sokféleképpen indokolják: túl sok lexikális tudás, társadalmi elvárások, az utódokra kivetített és szüleik által be nem teljesített életutak, csökkenő pedagógus szám, ezáltal megosztott figyelem, stb. Én viszont úgy látom, hogy sokkal mélyebben gyökerezik ez a probléma. Megpróbálok rávilágítani a…

Olvass tovább

Az egyetlen ok, amiért egyetemre járok, hogy a szüleimet megnyugtassam – Szükség van-e diplomára? Téma: Karrier

Idén kezdtem életem harmadik egyetemét. No nem azért, mert már két diplomás doktorandusz lennék, aki csak gyűjtögeti az előtagokat a neve előtt, szó se róla. Nem fejeztem be egyiket sem, ahogy életem során általában semmit, amibe csak belefogtam. ,,Hát igen, ilyenek az Ikrek, a Mars és a Jupiter ultraviolás sugárzásának görbülete így hatolt be a Föld légkörébe, amikor születtél”– mondják egyesek. Persze. Szeretek tanulni, mindig is szerettem Volt, ami nehezebben ment, amihez nem volt kedvem,…

Olvass tovább

Ahol tanulni öröm – Interjú az MCC régióvezetőjével Téma: Karrier

Tanulni csodálatos. Az egyik legjobb dolog a világon, szilárdan állítom. Persze nem mindegyik tanulás sorolható be a nagybetűs Tanulás kategóriájába, ezért nem árt, ha az ember megtanul disztingválni, de szerencsémre lehetőségem nyílt nemrégiben a nagybetűs verzióval is találkozni. A Mathias Corvinus Collegium Fiatal Tehetség Programjának vendége voltam, Takács Erika régióvezetővel beszélgettem a tehetséggondozásról, tanulásról, tanításról és a sikeres, ambiciózus fiatalok receptjéről. Virág Sára: Hogyan zajlik a felvételi procedúra?   Takács Erika: A kiválasztási folyamat pszichológusokkal együtt történik.…

Olvass tovább

Az álláskeresés útvesztőjében – Mit ne mondj semmiképp egy álláskeresőnek? Téma: Karrier

Hónapok óta fennálló helyzet ez már. Én vagyok az, aki annyira szerencsétlen, hogy még a nagy, lehetőségekkel teli Budapesten sem talál normális munkát magának. Helyesbítek, van egy félállásom, de az nyilván nem számít. Álláskeresésem nehéz pillanatai Amikor irodai munkák között keresgéltem, megkaptam, hogy miért nem „normális” munkát keresek. Amikor másfajtát néztem, akkor meg az volt a baj, hogy túlképzett vagyok, a diploma miatt nem vesznek fel „normális” helyre, vagy túl megfoghatatlan a végzettségem, mert senki…

Olvass tovább

Hahó, hol a szakmai közösség autonómiája? – Interjú Fülöp Kristóf SZFE-s hallgatóval Téma: Karrier

Fülöp Kristóffal beszélgettem, másodéves színművész, zenés – színész szakirányú hallgatóval, a Színház- és Filmművészeti Egyetem aktuális helyzetéről, ennek előzményeiről, miértjeiről és arról, hogyan tovább. VF: Mi volt az események gyújtópontja? FK: Elkezdődött a felsőoktatási intézmények átalakítása, aminek része az úgynevezett modellváltás. Ez azt jelenti, hogy az egyetemek fenntartója az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyett egy öt fős kuratórium által irányított alapítvány lesz. VF: Ez történt a Corvinus-szal is? FK: Igen, a Corvinus-nál is ez…

Olvass tovább

Nem találtál fel semmit, nem lett saját vállalkozásod és nem szüntetted meg az afrikai éhezést sem? Üdv a klubban! Téma: Karrier

Sokszor rádöbbenek, hogy a karrierem és a sikerek hajhászása közben elfelejtem, hogy mi az ami igazán fontos az életben. Azt, hogy mire akarok visszaemlékezni 60 év múlva. Mindig is szerettem produktív lenni, csinálni, rohanni, kipróbálni minden új dolgot és addig küzdeni, amíg el nem érem a célom. Utáltam az olyan helyzeteket amikben tétlennek és feleslegesnek éreztem magam. Gyakran gondoltam a nagymamám egyik mondására, mi szerint: “Ne élj úgy, mint hal a zacskóban”. Hát én inkább hasonlítottam…

Olvass tovább

Tanárként Budapesten – „Akár írhatnék is a Tankerületnek, hogy egyből a főbérlőmnek utalják a pénzem” Téma: Karrier

Hogy milyen indíttatásból lettem magyartanár? Mert be vagyok szopódva a fikcióba. A fikció a mindenem. Az olvasás és a szövegalkotás szeretete, az irodalomcsinálással való kísérletezés az, ami a tanári pályára vezetett. Mindig is lenyűgözött, hogy belemerülhetek mások által alkotott kis világokba, ráadásul jól megválasztott szavak egymás mellé rendezésével akár én is teremthetek „a semmiből világokat”[1]. A fikciónak viszont csak akkor van igazán értelme, ha valahogy párbeszédbe tud kerülni a valósággal. Ezt a kézzelfogható valóságot jelenti számomra…

Olvass tovább

A hatékony memorizálás alapköve: így használd majd vizsgaidőszakban a gondolattérképet! Téma: Karrier

Ha jegyzetelős vagy, esetleg jártál már tanulásmódszertani kurzusra, akkor ismerős lehet a gondolattérkép, vagy más néven, az elmetérkép fogalma. De pontosan mi ez? Miért érdemes használni? Hogyan segíti az eredményes problémamegoldást és az információk könnyebb felidézését? A gondolattérkép nem új keletű Meglepő, de az elmetérkép nem a modern kor terméke, már a 3. században sem volt ismeretlen találmány – például Porphüriosz, ókori görög filozófus is elmetérképpel foglalta össze Arisztotelész tanításait. De ugorjunk csak vissza a…

Olvass tovább

27 éves vagyok és még mindig félek, de csak jöjjél, húszas élet! Téma: Karrier

Na jó, most az elefántos lepedővel borított kis fotelből, ahonnan kulcsolt lábakkal, instant kávéval mellőlem írok, kevésbe, de azért félek. A minap olvastam az oldalon egy huszonegy-két éves lány első mindent széttörő szerelmi történetét, és ez nekem most volt. Ugyan 2017-ben befejeztem egy egyetemet, de nem sokat jelentett számomra. Szintén most kezdeném azt, ami nagyon-nagyon érdekel. Eddig nem igazán tudtam, én ki vagyok, és hogy milyen emberekkel kapcsolódnék, mi okoz örömet, mi okoz bánatot, hogy…

Olvass tovább

Hó végi számolgatás és szoros nadrágszíj – A lemondásokról egy egyetemista tollából Téma: Karrier

Egyetemi éveim talán egyik legnehezebb vizsgáján mentem át az imént. Alig hiszem el, hogy nem kell újra nekiülnöm az anyagnak, hogy soha többé nem kell gyomorgörccsel várnom az óra kezdetét, és hogy nem kell azon aggódnom, most éppen kit fog megalázni és a földbe tiporni a tanár úr. Boldognak kellene lennem, hogy megszabadultam ettől a tehertől, azonban mégis potyognak a könnyeim, ahogy a hazafele tartó buszomon ülök.   A sikeres vizsgát követően minden szaktársam beült…

Olvass tovább

Megtalálni a helyedet a munkapiacon valóban embert próbáló Téma: Karrier

Már annyiszor hallottam, hogy az én generációm elveszett, reménytelen, motiválatlan, faragatlan fiatalokból álló csoport, akiknek beáldozott, hogy már nem is tudnak felzaklatni ezek a kijelentések. Rengeteg cikket, könyvet olvastam a témában, annyit, hogy szinte már egybeforrt a személyiségem a fentebb olvasottakkal. De, azért mégsem! Mert bár most itt ülök a hideg konyhakövön, ömlik ki a szememből a könny és feldúltan zihálok, hogy: „Márpedig engem semmi sem érdekel!” „Sosem fogom megtalálni az álommunkámat!” Nekem akkor se mondja…

Olvass tovább

Lehetséges tiszta lappal indulni és újraalkotni magunkat Téma: Karrier

A jövő olyan, mint a kiszámíthatatlan, tág univerzum. Számtalan lehetőség tárháza, mégis rémisztő ez a bőség, mivel nem mindig vagyunk biztosak abban, hogy mit válasszunk vagy milyen úton induljunk el az életnek nevezett kalandos úton. A szüleink igyekeztek valami irányt mutatni, viszont az az életstílus, amit ők éltek, számunkra már nem feltétlenül élhető. A döntések sikeressége Én is – mint a legtöbb ember – gyakran kerülök választási helyzetek kereszttüzébe. Nem mondanám magam meggondolatlanak, viszont nem mindig értem…

Olvass tovább

Bár bíznál magadban, egy kicsit jobban! – Belső, pesszimista küzdelmeink Téma: Karrier

Havasalföld egyesülése, kommunizmus, Erdélyi vajdák. Teljes káosz van a fejemben. A földön fekszem a hasamon, rettentő kényelmetlen, de már úgyis minden olyan mindegy. Potyognak a könnyeim, úgy érzem, semmit nem tudok, azt sem tudom, amit tudok, de igazából azt sem tudom, mit kellene tudnom. A hétfői román érettségi különben is elvette az egésztől a kedvemet, szinte biztos vagyok benne, hogy nem sikerül, minek is foglalkozom ezzel? De a magyar… a magyar olyan jól sikerült, basszus, milyen kár…

Olvass tovább

Miért érzem magamat nullának? – A kapunyitási pánik finomságai Téma: Karrier

Ha divatosan akarom kifejezni magamat, akkor az írásom a: “A kapunyitási pánikról” fog szólni. Ha pedig a konkrét jelentést, jelenséget nézzük, akkor arról, hogy milyen állandóan szorongani, megkérdőjelezni saját magunkat, a külvilágot és az eddigi életünket. A szakirodalom megfogalmazásában, a kapunyitási pánik olyan, amilyennek meg akarjuk élni. Lehet pozitív és várakozásokkal teli, de lehet lehangoló, kétségbeejtő és rettenetes is. Ez elég sok külső tényezőtől, a környezettől is függhet, így nem feltétlen a fiatalokon múlik, milyen is ez a “pánik”. Kiket érint…

Olvass tovább

Egy 23 éves dupladiplomás ,,boldog”(büszke) munkanélküli Téma: Karrier

Az elmúlt időszak komoly megpróbáltatások elé állított engem is. Egyik napról a másikra kellett költöznöm a kollégiumból, az egyetemi közeget pedig gyorsan felváltotta  a Microsoft Teams. Ezek mellett írni kellett a szakdolgozatot, majd tanulni az államvizsgára. Az elején azt gondoltam, hogy ennél szerencsésebb helyzet nem is létezhet, viszont a motivációm az nem az egekbe szökött, hanem éppen ellenkezőleg, bármire nagyon nehezen vettem rá magamat. Végül sok nehézség árán, és a karanténban megélt hullámvölgy után, de sikerült minden.…

Olvass tovább

Mi az oktatás célja? Téma: Karrier

Mostanában rendszeresen elgondolkodom azon, hogy visszamennék-e az egyetemre tanulni. Álmatlan éjszakáim egyik kedvenc elmélkedős témája ez, hisz lételemem az ismeretszerzés, az információk összekapcsolása, de a válaszom sajnos a következő: nincs az az isten. Viszont a nemrég befejezett kreatív írással foglalkozó tanfolyamra bármikor visszamennék – sőt. De az más volt. Az oktatás volt, nem pedig „oktatás”. Ez a fájdalmas, de leginkább szomorú felismerés ösztönzött arra, hogy elgondolkodjak az oktatás fogalmáról és céljáról, de legfőképp az oktatási formák közötti orbitális különbségről. Valójában mit…

Olvass tovább

Én mint pizzafutár vagy mint vakmerő vállalkozó? – A pandémia, és amit neki köszönhetek Téma: Karrier

Biztos vagyok benne, hogy az elmúlt két hónapban rengeteg fiatal pályakezdő vesztette el állását, hullottak darabjaira a tervei és az álmai a vírus hatására. Hozzájuk szeretnék most szólni – vagyis hozzátok, akik azt érzik, nem lesz már semmi a régi. Úgy érzitek, az élet tönkretett mindent, amiért eddig küzdöttetek, és nem maradt más, csak életre szóló kompromisszumokat kötni a „legkisebb rossz” állapottal? Nem, nem gondolkodhattok így! Szeretném megosztani a saját történetemet és gondolataimat ezzel kapcsolatban. Személyiségemet tekintve nem…

Olvass tovább

5 dolog, amit bárcsak tudtam volna az egyetem előtt Téma: Karrier

Tavaly július 24-én este megjött a bűvös SMS, miszerint 458 ponttal felvettek a hőn áhított szakra. Ezt a szakot akkorra már két éve kiválasztottam, és gőzerővel készültem az érettségikre, hogy meglegyen az elegendő pontom. Meglett és felvettek, sikerült. Alig vártam az első napot az egyetemen, hogy amint belépek és leülök az előadó termek egyikében, rámtör majd az érzés, hogy itt jó helyen vagyok, megérkeztem. Sajnos ez nem így történt, pont az ellenkezője tört rám: hogy miért…

Olvass tovább

Miként nyomott el a homoszexuális, nőgyűlölő főnököm éveken keresztül? Téma: Karrier

A Fiatalok, van remény! c. cikkíró pályázatunkban arra kértünk titeket, hogy vessetek papírra olyan személyes történeteket és gondolatmeneteket, amik tanulsággal szolgálnak, erőt adnak a huszonéveseknek. Íme, a harmadik helyezést elérő pályamű, amely a főnök és a beosztott közötti konfliktusnak egy egészen egyedi, ámbár annál tanulságosabb vonalát mutatja be. – Rövid írásomban egy igen hasznos, tanulságokkal teli személyes történetet szeretnék megosztani veletek, mely csöppet sem mindennapos: a homoszexualitás árnyékában meghúzódó megalomán személy csatáját egy egyszerű beosztottal – lényegre…

Olvass tovább

Egységes európai portál segíti az álláskeresőket Téma: Karrier

Elindult az europass.eu oldal, amely számos szolgáltatással várja az álláskeresőket, tanulni vágyókat, munkáltatókat, tanárokat, oktatási intézményeket és karriertanácsadókat. A digitális platform nemcsak az önéletrajzírásban, hanem az álláskeresésben és a tudatos karrierépítésben is segíti a felhasználókat. Ezzel együtt modernebb megjelenést kapott az Europass önéletrajz is, amely már 15 éve van jelen Európában. Új struktúra, fiatalos színek és letisztult formák jellemzik a megújult Europass önéletrajzot. Az egységes formátum az Európai Unióban és Magyarországon eddig is nagyon népszerű volt, a tanulmányokat…

Olvass tovább

Tanulj a világ legjobb egyetemein ingyen! – Lista 25 online oktatási oldalról Téma: Karrier

Nem kell ahhoz iskola, hogy fejleszd magad, elég az otthoni kanapéd is! A Lifehack összegyűjtötte azt a 25 oldalt, amellyel teljesen ingyen, egyéni ütemben fejlesztheted önmagadat: nyelvtanulási segédanyagok, ismeretterjesztő műsorok, programozást oktató oldalak és online egyetemi kurzusok gyűjtőhelyét mutatjuk most meg. Hogy kiktől? A legjobbaktól. A Stanford, Harvard, MIT, Oxford és a Yale is támogatja saját, ingyenes kurzusaival az otthoni önképzést. Coursera Coursera az egyik legnépszerűbb oktatóoldal, több mint 1800 kurzushoz férhetünk hozzá a világ legjobb egyetemeitől…

Olvass tovább

Munkavállalás idősek otthonában – Nem bántam meg! Téma: Karrier

Körülbelül egy hónapja az egyik közszereplő ismerősöm kiposztolt egy megható videót az idővonalára. Az ápoló átad egy különleges párnát egy 94 éves háborús veterán bácsinak, aki ott volt a normandiai partraszálláson. Mióta a felesége meghalt, az ő képével a párnáján alszik minden éjjel. Az idősotthon egyik ápolója készíttetett egy párnát, melyre rányomtatták az említett fényképet. A figyelmes gesztus után a hatás nem maradt el, a bácsi teljesen meghatódott. Azóta érik bennem ez a téma. 21…

Olvass tovább

“Szakmai tapasztalatot nem szereztem, de igazi élettapasztalatot igen” – Diplomás promóter Téma: Karrier

Most azokhoz szeretnék szólni, akik diplomásként egy olyan szakmában dolgoznak, amihez totál nem kellene a diploma. 2018-ban szereztem diplomát kommunikáció szakon. Tudom, büfészak, meg mire számítottam, mit gondoltam. Nos, azt hittem, onnantól enyém a világ. Az egyetem alatt 3 helyen voltam gyakornok, magabiztosan mentem az első állásinterjúmra. Úgy is tűnt, hogy jól ment, mondták, hogy majd 2 hét múlva keresnek. Azóta várom a hívásukat. Természetesen az első alkalom után nem adtam fel. Mentem interjúról interjúra. A vonaton…

Olvass tovább

Megváltozott a világ, megváltoztunk mi is – Koronavírus egyetemista szemmel Téma: Karrier

Három és fél hónapja minden megváltozott. Olyan  helyzetbe kerültünk, amit nem tudtunk kontrollálni, ami csak kérdés halmazokkal járt és minimális mennyiségű válasszal. Megváltozott a világ, és megváltoztunk mi is. Hogy milyen volt elsős egyetemistaként március közepén megkapni a levelet, amiben leírták, hogy az egyetem határozatlan időre bezárja kapuit? Nos, azt hiszem, érthetetlen. Én legalább is visszagondolva tényleg csak annyit fogtam fel az egészből, hogy oké, korábban lesz tavaszi szünet… Nem gondoltam, nem akartam arra gondolni, hogy…

Olvass tovább

PLUSZ löket az egyetemre Téma: Karrier

Nemrég, „vén” másodéves egyetemistaként nosztalgiáztunk pár ismerősömmel arról, hogyan is éltük meg ezt az első évünket az egyetemen. Általános érzéseink voltak a bizonytalanság, az, hogy szinte kapkodunk a lehetőségek, az újdonságok után, de sokszor nyúltunk félre, vagy nem tudtunk megfelelően priorizálni. Többünk életében először kollégista is lett, új városba költözött, az egész élete felfordult, és bizony sok minden volt, amit már tapasztaltabban, igazi „egyetemista” fejjel másképp csinálnánk. Egyben azonban egyetértettünk: fogalmunk sem volt, mi vár ránk.…

Olvass tovább

Segítség az álláskeresésben és a pályaválasztásban II. rész – Mi leszel, ha nagy leszel? Téma: Karrier

Az előző cikk kapcsán rengeteg kérdést kaptam, amit ezúton is köszönök, igyekszem mindenkinek válaszolni, amint időm engedi. Az általatok küldött e-mailek megerősített abban, hogy rengetegen vagyunk, akik a mai napig nem tudnak válaszolni a gyerekkorunkban oly sokszor hallott: „Mi leszel, ha nagy leszel?” című kérdésre. A mostani cikket éppen ezért ennek a témának szeretném szentelni, hátha tudok segíteni. Gyerekként még mindannyian  tűzoltók, balerinák, színésznők esetleg vadakat terelő juhászok szerettünk volna lenni (én sokáig ingadoztam a kukásautó-vezető és a színésznő…

Olvass tovább

Felszabadító érzés pálmafák tövében rádöbbenni, hogy szereted a munkád Téma: Karrier

Tisztán emlékszem arra az ominózus pillanatra, amikor rádöbbentem: élek-halok a munkámért. És tisztázzuk rögtön az elején: nem negatív töltetű munkamániára gondolok most, dehogy. Egy januári napon a Nacpan Beach-en sétálgattam, amikor megpillantottam egy nyitott, bambusztetős házikót, melyben csupán egy bárpult és pár napozószék ácsorgott. A kis kunyhó mögött pálmafák sorakoztak, a házikóba tévedő emberek pedig kókuszvizet vásárolhattak. Jómagam is kértem egyet. A bárpult mögött álló néni a házikó mögé csoszogott, felkapott egy kókuszdiót a földről, feltörte…

Olvass tovább

A megfelelések csapdájában Téma: Karrier

Megfelelés. Időnként, és mostanában egyre gyakrabban úgy érzem, erre épül az életem. Meg akarok felelni a főnökömnek, a kollegáimnak, a tanítványaimnak. Megfelelni az egyetemnek. Megfelelni a szüleimnek. Görcsösen meg akarok felelni a világ elvárásainak. Folyamatosan szétdarabolom magam és csak adok és adok és adok, aki csak szembe jön velem, kap belőlem egy darabot. Hol egy jótanács, hol egy beszélgetés, egy apró mosoly, egy láthatatlan gesztus formájában. De miért is csinálom ezt? Mert ugyanilyen görcsösen vágyom…

Olvass tovább

A jövőm bár sikamlós, legalább az enyém – Vonatút az élet kaszinójába Téma: Karrier

Arra jöttem rá, hogy az élet egy kaszinó: minden attól függ, hogy a rulettjátékos nyerő vagy vesztő szériában fogad-e a jövődre. Belegondoltál már ebbe? Én igen.   Egyik reggel barátnőmmel vonatoztam Pécs felé. Amikor már tíz perce panaszkodott, hogy mennyire utál egy nagyvárosban élni, feltettem neki a kérdést, ami minden beszélgetés Szent Grálja: miért? Mondja meg nekem, ugyan miért utál nagyvárosban élni? Válasza meglepett, mert rájöttem: nem a várossal van gondja, hanem önmagával. – Nyomaszt a…

Olvass tovább

Fiatal magyar költők igazolják, hogy a költészet nem halt ki Téma: Karrier

Mi jut eszünkbe, ha meghalljuk a „költészet” vagy a „költő” szót? Tintába mártott madártoll, megsárgult pergamen, bajszos, régimódi férfi, no és persze ezekkel együtt egy másik század. Miért hisszük, hogy a költészet halott? Miért gondoljuk, hogy egy elavult, ósdi művészeti ág? Tekintve, hogy magyartanár is vagyok, személyes feladatom és misszióm egyben, hogy megváltoztassam a mai emberek költészetről alkotott világképét. Április 11-nél, a magyar költészet napjánál, József Attila születésnapjánál alkalmasabb időpontot erre nem is találhattam volna.…

Olvass tovább

Érkezik-e a tanárutánpótlás? – Tanár szakosok és terveik Téma: Karrier

Sokan jelentkeznek tanárnak, de hányan lesznek tényleg azok? 2018 szeptemberében látott napvilágot a Nemzeti Pedagóguskar vészjósló adatokat tartalmazó helyzetelemzése, melyből kiderült, hogy a 2013-ban végzett tanárok közel egyharmada mára már elhagyta a pedagógus pályát. Aggodalomra azonban nem csak fiatal pályaelhagyók adnak okot. „Jelenleg a pedagógusok majdnem fele 50 és 65 év között van, az elkövetkező 15 év alatt legalább 70000 pedagógus éri el a nyugdíjkorhatárt. Az előző években a pedagógusképzésben végzettek mindegyikének a pályán kellene maradnia…

Olvass tovább

Nektek nem hiányoznak a gimnazista évek? Téma: Karrier

Ó, azok a gimnazista évek! Persze akkor még nem értékeltem őket valami nagyon, sőt. Úgy éreztem, megőrjít, hogy minden áldott nap ugyanúgy 6:30-kor szól az ébresztőóra, hogy ugyanazt a müzlit eszem reggelire, hogy ugyanabban a dugóban, ugyanazt a reggeli rádióműsort hallgatva zötykölődök az iskolába. Általában a nap további része sem telt változatosabban, ugyanazok az órák, ugyanazok a tanárok és ugyanazok a diákok vettek körül minden egyes nap, 8 egész éven át. Akkor még nem értékeltem,…

Olvass tovább

A magyar oktatási rendszer 10 sötét bugyra Téma: Karrier

Egyetemen tanulok, tanárszakon. Egyszerre vagyok diák és pedagógus, szemléltem már az oktatási rendszert innen is, onnan is. Tíz pontom nem levegőbe dobált üres maszlag, nem kattintásvadász panaszkodás és végképp nem kormányellenes propaganda. Az oktatás helyzete túlmutat a médián, túlmutat jobb- és baloldalakon, hiszen hús-vér gyerekekről és a komplett jövőképükről szól – az istenit, hát mikor vesszük észre?! 1. Nem készít fel az életre Sokat tanultam a pattintott kövekről, a kovalens-kötésről és a Pitagorasz-tételről, de semmit…

Olvass tovább

Az önmegvalósítás és az önrombolás között nagyon vékony a határ Téma: Karrier

Sokunkban már egészen pici korunkban megfogalmazódik az önmegvalósítás gondolata – ez húszas éveinkben válik csak igazán erőteljessé, és rengeteg fiatal számára a legfontosabbá. Ez teljesen normális, hiszen ilyenkor már nagyjából körvonalazódik bennünk, mit is várunk az élettől. Ambíciózusok vagyunk, energiával és élettel telik. Úgy érezzük, mindent bírunk, és semmi sem lehetetlen. Na, én ennek a példánynak vagyok az egyik legjobb prototípusa. Annyi mindent szeretnék kipróbálni és megtanulni, hogy talán még három másik embernek is sok…

Olvass tovább

Sajnálom, hogy elmentek Téma: Karrier

Szavaimat ezúttal sem szponzorálja egy politikai párt sem, őszintén írom le azt, ami bánt. Osztálytársam, kollégám, barátom és unokatestvérem is költözött már el az országból, arra is fel vagyok készülve, hogy rövid időn belül a legjobb barátaim és a testvéreim kezdik el külföldön böngészni az álláshirdetéseket. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem érint érzékenyen a kivándorlás kérdése. Kedves Kivándorlók! Sajnálom, hogy elmentek, persze nem hibáztatlak titeket érte. Megértem az indokaitokat, egytől egyig az összeset. Elmentek,…

Olvass tovább

A hirtelen jött siker és a „jókor, jó helyen”, mint önámítós mendemonda Téma: Karrier

Ha választanunk kellene, hogy mikor akarunk diplomát, sikert, karriert vagy szerelmet, a „lehetőleg még ma” opció mellett tennénk le voksunkat. A hirtelen jött siker ötlete kecsegtető, hiszen átugorja a nehéz részt: a munkát. Megnyugtató hinni ebben a tündérmesében, ugye? Az igazság viszont az, hogy a „hirtelen jött sikerek” mögött több évnyi, kőkemény háttérmunka áll. A pozitív végeredmény idő, kitartás és következetes munka eredménye; senki sem kel fel csak úgy egy napsütötte reggel, hogy sikeres színésszé, fitneszmodellé, programozóvá,…

Olvass tovább

Út a kegyetlen egyetemi életmódtól az epilepsziáig Téma: Karrier

2018. július közepe. Végre élvezhetem a délutáni alvás örömeit 30 óra ébrenlét után. A szobában kellemesen hűvös a levegő a klímaberendezésnek köszönhetően, el is kell ez így július közepén a 40 °C-ban… – Kisasszony, ébresztő! Jó reggelt, sikerült pihenni egyet? Kinyitom a szemem, azt sem tudom hirtelen, hol vagyok. Feltolom a szemmaszkot, és ahogy tisztul a látásom 200-as lesz a pulzusom. – Hahó, hahó, Kisasszony, tessék lassan magához térni, meg kell beszélnünk egy pár dolgot!…

Olvass tovább

Könyörgök, ne várjátok el, hogy mindenből kitűnő legyen! Téma: Karrier

Ez a bejegyzés most első sorban a tanárokhoz, a szülőkhöz és a jövőbeli szülőkhöz szól, de olyanok is azonosulhatnak a tartalmával, akik színötös ellenőrzővel végezték el az általános- és középiskolát, akik számára sosem jelentett gondot a jó jegyek szerzése. Mivel pedagógusként írom ezeket a sorokat, különösen furcsa élményt nyújthat olvasni őket, mégsem tágítok a véleményemtől, miszerint közel sem kell minden gyereknek kitűnőnek lennie, sőt. A kitűnők mindenben jók, de semmiben sem kiemelkedőek? Kugler Ádám viselkedéskutató…

Olvass tovább

Köszi, kapunyitási pánik! – Az életválság 7 valódi előnye Téma: Karrier

A kapunyitási pánik – vagy nemzetközileg ismert nevén a quarter-life crisis – az útkereső fiatalok által átélt életválság, mely javarészt az aggodalmakról, a kilátástalanságról, a megfelelési kényszerről és a tanácstalanságról szól. Nyugi, szerencsére vannak ennél találóbb, szemléletesebb definícióim is. Abszurd, érthetetlen és kétségbeejtő A kapunyitási pánik olyan, mint egy pánikbetegség, melyben éveken át nem enyhülnek a tünetek; mint az időjárás Londonban, ami csak nagyon ritkán derűs; mint balra húzások sorozata a Tinderen; mintha te lettél volna Leonardo DiCaprio a…

Olvass tovább

Mire figyeljen a jövő generációja? Téma: Karrier

Hogyan kellene felkészíteni magunkat és gyerekeinket a jövő változásaira? A jövő generációjának milyen típusú ismeretekre lesz szüksége a 22. században? Létezik, hogy a köz- és felsőoktatásban tanítottak jelentős része irreleváns lenne pár évtized múlva? Igen, létezik… Épp ezért: kritikus gondolkodás! Míg régen az információ ritkaságnak számított, most, a 21. században már  a hamis adatok aranykorát éljük. Egy kattintásra vagyunk mindentől és mindenkitől, sokkal nehezebb minden szembejövő információnak utánanézni; könnyebb az utánajárást, a kritikus gondolkodást mellőzni. Yuval Noah Harari kifejti…

Olvass tovább

Egy halló jelnyelv tanuló motivációi Téma: Karrier

19 évesen, frissen megszerzett szakmunkás bizonyítványommal kilépve az iskolából, elhatároztam: valami olyat kéne tenni, ami hasznos. No, azért semmi világmegváltót, az ember legyen tisztában a korlátaival. Én azt a célt tűztem ki magam elé, hogy meg tudjam nevettetni az embereket. Bárkit. Legyen az egy régi barát, vagy egy friss ismeretség, akivel körülbelül 5 perce beszélgetek a vonaton. Hogyan kommunikáljunk a siketekkel? Bolti eladóként egy kis lélekbúvárkodás is a munkám része a vásárlók felé. Én tréfálkozással, nevettetéssel próbálom…

Olvass tovább

Húszas éveink pénzügyi teendői 2. rész – Nyugdíj megtakarítás Téma: Karrier

Bevezetőnkben a fiatalok megtakarítási szokásait ismertettük, melyből kiderül, hogy egyáltalán nem verőfényes a helyzet. Noha a nyugdíj iránti aggodalom erős, az aktív lakosság kevesebb, mint negyede takarít meg nyugdíjas éveire. Ami pedig az állami nyugdíjrendszer kilátásait illeti, szintén van okunk aggodalomra: 2035-ben érkezik a nyugdíjcsőd. Az infláció következtében az árak folyamatosan emelkedni fognak, ami azt jelenti, hogy a nyugdíjas éveinkben kevesebből kell majd megélnünk, magasabb kiadások mellett. Mit tehetünk azért, hogy élhető nyugdíjunk legyen? Mindenki szeretné megőrizni azt az…

Olvass tovább

A nekünk való szakmát meg lehet találni! Téma: Karrier

Nem olyan régen az egyik Facebook csoportban egy lány feltett néhány képet, amelyet ő maga fotózott. Azt kérdezte a csoport tagjaitól, hogy érdemes-e fotósnak állnia, mit gondolnak a képeiről. A poszt alatt lévő sok hozzászólás közül egy nem hagyott nyugodni. Az a komment arról szólt, hogy tegyen le a dologról, szerezzen egy normális diplomát, legyen mondjuk  ügyvéd vagy orvos, és majd amellett hobbiként fotózgasson. Általában nem szokásom belemenni ilyen vitákba, de ez egy olyan alkalom…

Olvass tovább

Kísérleti egerek, avagy az osztatlan tanárképzés igazi hősei Téma: Karrier

2013-ban hozták vissza a régi rendszert, a tanárképzés ekkor vált újra osztatlanná. Az általános iskolai tanári végzettséghez 5, a középiskolai tanári végzettséghez pedig 6 egyetemen töltött év szükséges, a BA és az MA többé már nem különül el. Kérdőívvel jártunk utána, hogy vajon működőképes-e az új rendszer. Minden kezdet nehéz Az újragondolt képzési forma bevezetése közel sem sikerül(t) zökkenőmentesen. Az első évfolyamok tanulóit bátran nevezhetjük kísérleti egereknek, hiszen rajtuk tesztelik, hogy hogyan kellene működnie az…

Olvass tovább

Nem a diploma a siker kulcsa! Téma: Karrier

Azt mondták, ha sikeresek akarunk lenni, keményen kell tanulnunk, jó jegyeket és diplomát kell szereznünk. Mintha a diploma egy bármikor beváltható, biztos belépőjegy lenne a boldog, sikeres életbe. Többre viszi az, aki elvégez egy egyetemet? Az életrevalóság és az intelligencia lepapírozott tanulmányok függvénye lenne? Túlbecsüljük az iskolázottság emberi képességekre gyakorolt hatását Okosabbnak hisszük azt, aki egyetemet végzett, pedig az, hogy ki hány évet húzott le a felsőoktatásban, vagy hogy rendelkezik-e mesterdiplomával, nem megfelelő mércéje az intelligenciának…

Olvass tovább

Egy életre szóló amerikai kaland: Camp Leaders beszámoló Téma: Karrier

2016 és 2017 nyarát az Egyesült Államokban töltöttem a Camp Leadersnek köszönhetően. Egy cheboygani gyerektáborban dolgoztam kisegítő személyzetként: nyaranként 2,5 hónapot töltöttem el a semmi közepén, majd a tábor befejeztével hetekig utaztam nagyvárosról nagyvárosra. Érdekel, hogy a táborban agyondolgoztam-e magam? Megsúgom: igen. Na és az, hogy az első kintlétem után mekkora megtakarítással tértem vissza Budapestre? Majdnem kevesebb volt, mint nulla. Így is életem egyik legjobb döntése volt-e? De még mennyire! 2016 nyarán tehát úgy döntöttem,…

Olvass tovább

Beszámoló az au pair életről Téma: Karrier

Először is tisztáznunk kell, ki is az az au pair. Az au pair a családdal él, vigyáz a gyerekekre és felügyeli a háztartást. Mindezt szállásért, ételért és egy kis zsebpénzért cserébe. Nyugaton egyre elterjedtebb, hogy a családok au pair segítségére szorulnak, hiszen így könnyebb mindent kézben tartaniuk. Szükségük van rájuk a szülői szabadság rövidsége vagy a nagyszülők távolléte miatt. A gyereknevelés nem könnyű feladat, érthető, ha elkél a segítség. Íme, hogyan is néz ki az…

Olvass tovább

Történet egy ruandai faluról, ami árvák ezreinek biztosít pozitív jövőképet Téma: Karrier

Most egy olyan árvaházról szeretnék mesélni nektek, ami nem csupán a pénzéhes szervezetek által kreált árvák gyűjtőhelye. Ide nem azért költöztetik a gyerekeket, hogy rajtuk nagyot kaszáljanak, hogy beszedjék utánuk a nyugati önkéntesektől a pénzt. Itt azért éltek és élnek tinédzserek, mert tényleg nem maradt senkijük sem. A folytatásban Ruandába kalauzollak titeket, az Agahozo Shalom Ifjúsági Faluba, ahol az 1994-es ruandai népirtás fiatal túlélői nevelkedtek, tanultak és álmodtak, ahol egy csapat remek ember biztosított és biztosít számukra pozitív…

Olvass tovább

A gyakornokok leggyakoribb hibái – Mire ügyelj, ha pályakezdő vagy egy cégben? Téma: Karrier

Korábban már adtunk tippeket azzal kapcsolatban, hogy hogyan találd meg a számodra legideálisabb gyakornoki munkát, de azt is kiveséztük, hogy “zöldfülű” pályakezdőként hogyan érdemes önmagad mellett érvelni. Most az utána következő időszakra fogunk fókuszálni, a munkahelyen eltöltött első pár hónapra. Mire érdemes pályakezdőként ügyelni? Mik azok a hibák, amelyeket a frissdiplomások gyakran elkövetnek, és emiatt tudattalanul is szabotálják feljebblépési lehetőségeiket? Mit lehet tenni az ellen, hogy a tanoncok ne ingyenmunkásnak, hanem hosszú távú befektetésnek érezzék magukat? Gyakornokok és…

Olvass tovább

Így spórolhatsz meg évente 150 000 forintot könnyedén Téma: Karrier

Rábukkantam a tengerentúlon hódító 52 hetes spórolási kihívásra, melyet a magyar viszonylatok tükrében egy kicsit átalakítottam, hogy most megoszthassam veletek. A takarékoskodási terv követésével komolyabb erőfeszítések nélkül spórolhatunk meg magunknak évi 150 000 forintot. Mire használhatjuk? Azt a 150 000 forintot használhatjuk a következő évünkben utazási alapként, esetleg fektethetjük magunkba és az ötletünkbe vagy kipótolhatjuk vele a hat hónapos vésztartalékunkat, netalántán fedezhetjük belőle a jövő évi fesztiválszezont. Mindenkinek egyéni döntése, hogy mire használja fel a megspórolt pénzt. 150 000 forint…

Olvass tovább

“Úgy érzem, ki kell mondanom: haragszom a hazámra” Téma: Karrier

A novemberi cikkemben már olvashattátok, hogy miért Dánia lett az én választásom. Azt hiszem, a tények esetemben magukért beszélnek, de bárki máséban is, amikor a külföldre költözésről van szó. Rengeteget olvashatunk a praktikus okokról, hogy ki miért döntött úgy, hogy elhagyja Magyarországot. Legtöbben az oktatás minőségét hozzák fel érvként – ahogy én is tettem –, vagy a különbséget az otthoni és a kinti anyagi megélhetés között. Arról viszont ritkán esik szó, hogy miként éli meg egy…

Olvass tovább

„Az első egy-két év nem volt más, mint ingyenmunka” – Freestyle-ból karriert? Téma: Karrier

Érdekelt Lipták Zoltán története, aki 2013-ban került bele Magyarország egyetlen, jelenleg öt tagból álló Freestyle foci csapatába, aminek vezetését 2016-ban vette át. Egy élményben, kitartásban és tanulságban gazdag útról mesélt nekem. Vajon hányszor próbálták meg lebeszélni erről a szokatlan pályáról? A rengeteg fellépés, Youtube csatorna üzemeltetés mellett hogy van ideje még az egyetemi tanulmányaira is? És egyáltalán, az ő szavaival élve: „labdázgatással” lehet pénzt keresni? Minden kérdésre őszinte választ kaptam. Zoli 2008-ban, 15 éves korában…

Olvass tovább

Vajon hol tartottak a nagy emberek a te korodban? Téma: Karrier

A minap egy izgalmas oldalt mutattak meg nekem, ahol érdekes adatoknak járhatunk utána. Nincs más dolgunk, mint megadni a születési évünket, és a honlap máris kidob nekünk egy idővonalat, amin megtekinthetjük, hogy a mi korunkhoz képest ki és hány évesen ért el sikereket. Önbizalom növekedés vs. önbizalom csökkenés A skála növelheti az önbizalmunkat és a pozitív jövőképünket, de ezzel egy időben ugyanúgy képes pár kellemetlen sebet is ejteni rajta. Csak hogy értsétek, miről is beszélek, mutatok…

Olvass tovább

Nem tudod, hogy mi a következő lépés? – 4 kérdés, ami segíthet Téma: Karrier

Korábban már kiveséztük a kapunyitási pánik fogalmát – sőt, még az előnyét is! -, írtunk arról, hogy kik segítenek az elszenvedőkön, ebben az írásban azonban másra szeretnénk helyezni a fókuszt. Elfelejtjük, de a karrier-menedzsment egy iszonyú hosszú és komplex folyamat, nem lehet egy nap alatt megváltani a világot, viszont érdemes minél többet foglalkozni vele. (Ugye sok kicsi sokra megy.) Ezért is hoztunk 4 egyszerűnek tűnő kérdést, ami segíthet a tisztánlátásban és megvilágíthatja a jövőbeli igényeket is. Tízes skálán mennyire ismered…

Olvass tovább

Nem zöldebb a fű, de kékebb az ég Téma: Karrier

Imádtam Budapestet. A Szabadság hídon ücsörögni, a Margit-szigeten szőrös csirkéket bámulni és a Deákon iszogatni. Naplementét nézni a Gellért-hegyről nyáron és a Parlament előtti jeges Dunát csodálni télen. Volt egy gyönyörű lakásom és gyakran láttam a családomat, a barátaimat. Boldog voltam és tele tervekkel – amik között a kivándorlás csak halványan szerepelt. Mert közben nem egyszer éltem külföldön hosszabb-rövidebb ideig, de mindig visszajöttem. Aztán egyszer csak nem. Valami megváltozott. Először is, megismertem Lisszabont. Fél évet…

Olvass tovább

A vendéglátást kimaxolni? – Interjú a Bacardi márkanagykövetével Téma: Karrier

Noha csak fél évet dolgoztam vendéglátásban még az egyetem mellett, azóta is töretlenül tartom a véleményem: ha egy szóval kellene ezt az időszakot jellemeznem, akkor az emberpróbáló szót használnám. Tudom, hogy soha életében nem állt a pult mögött az az ember, aki szerint ez az egész nem több, mint kávé csinálgatás és koktél kevergetés. Meglepő, de környezetemben rengetegen osztják ezt a véleményt. Ezekre a megalapozatlan elszólalásokra rendszerint egy ismerősöm ugrott be: Gózon Péter, a Bacardi…

Olvass tovább

Tudod, hogy mit miért csinálsz? Téma: Karrier

Emlékeztek még, amikor gyerekként mindenre visszakérdeztünk? Vagy van olyan óvodás a környezetetekben, aki állandóan a miért kérdőszócskát ismételgeti? Anya, miért kell ma oviba mennem? Azért kisfiam, hogy játszhass a többiekkel. De miért kell játszanom a többiekkel? Azért, hogy barátaid legyenek és hogy szórakozással töltsd az időt. De miért kell, hogy barátaim legyenek? Azért, hogy ne legyél egyedül. De miért? Eltelik némi idő ezzel a pingpongozással, mire a felnőtteknek végre leesik, hogy mindegy mit mondanak, úgyis újabb és újabb miért-ek következnek. A minap hasonló párbeszédet hallgattam…

Olvass tovább

Nem akarok az lenni, aki az elképzelt jövőkép meghiúsulása miatt állandóan szorong! Téma: Karrier

Mit csinál egy átlagos fiatal felnőtt? Elmondom: vakon tapogatózik a levegőben, miközben kétségbeesetten próbálja megfogni a boldog, biztos jövőhöz vezető lufikat. Nagy a nyomás ugyebár, dönteni  kell. Az óra ketyeg. Mi, fiatalok, nagyon furcsán érezzük magunkat, mert azt mondták, egyszerű a boldogsághoz vezető út. Egyetem, munka, karrier, család. Se több, se kevesebb. Tanuljunk jól, szerezzünk egy diplomát, hogy legyen egy boldog, sikeres jövőnk – mi ezt azonban az élet startvonalában állva egyáltalán nem látjuk ennyire…

Olvass tovább

A tanulási zavarok bizony a felnőttkorba is elkísérnek Téma: Karrier

Hogy milyen érzés tanulási zavarral, nehézséggel egyetemre járni? Azt hinné az ember, hogy így 21 évesen már nem zavar, hogy kialakult a tanulási stratégiám és már nem igazán van előttem akadály. Ez részben igaz is, azonban a mai napig minden áldott nap legalább tízszer kérdőjelezek meg mindent, amit leírok, amit mondok vagy amit olvasok. Vajon elmúlik valaha is ez a félelem? A tanulási zavar rengeteg kérdőjelet szül Persze, megtanultuk, hogy az a fontos, hogy elfogadjuk magunkat,…

Olvass tovább

A kiégés a huszonévesek körében is pusztíthat Téma: Karrier

Legtöbben, ha a kiégésre gondolunk, megfáradt és meggyötört ötvenesek jutnak az eszünkbe, akiknek az arcáról a világ összes fájdalma leolvasható. Unottnak, savanyúnak, motiválatlannak és élettelennek tűnnek, alig teszi őket boldoggá valami. Mit szólnál, ha azt mondanám, hogy a burnout-szindróma nem csak a középkorúakat támadhatja meg? Megijednél?   Tisztázzuk a fogalmat! Szigorú értelemben véve a burnout-szindróma csak azokat sújtja, akik a munkájuk során társadalmi segítő funkciót látnak el, akiknek az átlagosnál több empátiára és személyes involválódásra van szükségük…

Olvass tovább

“Majd, később, ráér még” – A halogató életmód nyomában Téma: Karrier

Rengetegen tologatjuk magunk előtt a teendőket. Nem árt tudni, hogy mindegy, miről van szó – akár a hétköznapi tennivalóinkról, akár az álmaink megvalósításáról –, a halogatás semmiképpen sem tesz jót nekünk. Állandó frusztrációt, rosszkedvet és idegességet szül, de valamiért mégis képtelenek vagyunk változtatni rajta. Ahhoz, hogy egy életre magunk mögött hagyhassuk a halogató életmódot, előbb rá kell jönnünk, mi áll a hátterében. Talán így védekezünk? A halogatás miatt biztonságban érezzük magunkat. A langyos víz kellemes és már…

Olvass tovább

Egy világklasszis oktatási rendszer, ahol a tanárok megbecsült szakemberek Téma: Karrier

Létezik egy 5 és fél milliós európai ország. Ebben az országban a kevesebb tényleg több: nemcsak a tanórák és a tesztek száma kevesebb, de a tanév is rövidebb. Ebben az országban a diákok alig kapnak házi feladatot, viszont annál több idővel ajándékozzák meg őket a szórakozás javára – az oktatást a gyerekek életritmusához igazították. Bizonyára sokan kitaláltátok már, melyik országról is beszélünk: az oktatás terén elhíresült bezzegországot, a finn csodát fogjuk kivesézni. Az egész 40…

Olvass tovább

7 nyelven beszélő autodidakta nyelvtanuló gondolatai a nyelvtanulásról Téma: Karrier

Mindenki szeret valamit. Én a nyelveket szeretem, 29 éves koromra hetet meg is tanultam folyékonyan. Az angolt és a németet még a középiskolában tanultam meg tanárral, de a franciát, portugált, olaszt, szerbet és horvátot autodidakta módon, a szabadidőmben sajátítottam el. A hollandot, katalánt, macedónt, bolgárt nem teljesen, de megértem – ugye a nyelvek közötti átfedések miatt. Ez az, ami engem élvezettel tölt el és juttatja a dopamint az agyamba: ha megtalálom a nyelvek közötti átfedéseket. Örömmel tölt…

Olvass tovább

Levél a 35 éves énnek Téma: Karrier

A minap azon gondolkoztam, mennyire rémisztő a tervszövögetés. Mi van, ha nem sikerül, mi van, ha elbukunk, mi van, ha mindent elrontunk? Már az újévi fogadalmak listáját is félve olvassuk vissza az év végén, hát mégis hogyan lehetne így terveket szőni a hosszú távú jövőre nézve? Hiába, minden aggodalmat félre kell tennünk, mert tervek nélkül csak lebegnénk az éterben, mint Sandra Bullock tette a Gravitáció-ban. Szükségünk van arra, hogy célokat tűzzünk ki magunk elé, még akkor…

Olvass tovább

5 tanács ahhoz, hogy a legmegfelelőbb gyakornoki munkát találd meg Téma: Karrier

A gyakornokoskodást nem kell bemutatni senkinek, hatalmas lehetőségek rejlenek már az „egyszerű” gyakornoki munkákban is. Na de mire érdemes odafigyelni, ha olyan helyet keresünk, ahol jól is akarjuk magunkat érezni, és ahol nem csak kényszerített robotmunkásoknak szeretnénk magunkat érezni? Saját tapasztalatból merített tanácsokat osztok meg veletek. Gondolj a jövődre is! Olyan gyakornoki helyben érdemes gondolkodni, ahol főállásban is el tudod magadat képzelni. Egy olyan cégnél nincs értelme gyakornoki munkát végezni, ahol nem látod a későbbi jövődet.…

Olvass tovább

Továbbtanulnál? Ázsiában? – 6 előny, ami meggyőz Téma: Karrier

Külföldi továbbtanulás: két legyet egy csapásra. Azonban ami a határon túli ambíciókat illeti, egyáltalán nem mindegy, hogy milyen célpontot is választunk, mindegyik országnak megvan a maga előnye és hátránya is. Dániát már kiveséztük, ezúttal az ázsiai továbbtanulás előnyeit vesszük górcső alá. Igazi befektetés, méghozzá a jövődbe Ázsia egyre csak növekvő politikai és gazdasági szerepe miatt egyre több munkaadó értékeli az ott folytatott tanulmányokat. Egy jelentés szerint Kína lesz az egyik legnagyobb gazdasági hatalom 2030-ra, ázsiai diákévekkel a hátad mögött sokkal könnyebben…

Olvass tovább

Attól még, hogy költünk magunkra, nem bánunk rosszul a pénzzel Téma: Karrier

A minap érdekes cikket olvastam, melyben az Y generáció költekezési szokásairól írtak. Gyakran támadják azzal a milleniálokat, hogy képtelen bánni a pénzzel és hogy meggondolatlanul, mértéktelenül költenek magukra. Valóban így volna? Baj, ha költünk magunkra? A kutatásban résztvevő Y generációsok 86 százaléka bizony minden hónapban költ magára egy nagyobb összeget, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem gondolnak a jövőre, sőt. Sokan nagyon is megtalálják az egészséges egyensúlyt a boldogságukhoz szükséges vásárlások és a takarékoskodás között. Az önmagukra való költés ráadásul…

Olvass tovább

A modell karrier és az introvertált lány esete Téma: Karrier

Sokunkat vonz a modellek világa, rengeteg lány és fiú álmodozik fényűző modell karrierről. Én nem álmodoztam, mégis belekóstoltam – noha egyáltalán nem volt fényűző, és Victoria Secret angyalka se voltam. Tisztán emlékszem, hol és mit is gondoltam akkor, amikor megpillantottam ezt az általatok is látott, fektetett képet. Ekkor láttam magam először modellként. Különös és idegen érzés volt – nem annyira kellemes -, hiszen magamra sem ismertem, nem is én voltam rajta – mégis nekem kellett abban a kényelmetlen pozícióban…

Olvass tovább

Bárcsak ilyen iskolába járhattunk volna! Téma: Karrier

Itt az ideje annak, hogy az oktatási rendszert elővegyük a 200 évvel ezelőtt készült fiókból és rendesen leporoljuk végre. Vagy esetleg gurítsuk a Duna mélyére az egész komódot és építsünk egy teljesen új rendszert a nulláról. Halácsy Péter és társai az utóbbi opció mellett döntöttek. Most mindenki menjen le alfába! A folytatásban egy olyan oktatási rendszerről mesélek nektek, amely mindent felülír, amit eddig az iskolákról hallottatok, tudtatok vagy tapasztaltatok. Talán ha mi is ilyen iskolában…

Olvass tovább

A mai fiatalok százalékos adatai – Egy ifjúságkutatás eredménye Téma: Karrier

Nyolcezer 15 és 29 év közötti fiatalt kérdeztek meg a családalapítási terveikről, a munkapiaci lehetőségeikről és a további jövőbeli kilátásaikról. A csalad.hu öt különböző részben mutatta be az ifjúságkutatás eredményeit, aminek a legfontosabb végeredményeit az alábbiakban láthatod összefoglalva. A családalapítási és a gyermekvállalási tervekről A 20-24 éves korosztályba tartozók 80 százaléka egyedülálló, 15 százalékuk él élettársi kapcsolatban, és 5 százalékuk házasságban. A 25-29 éves korosztály 49 százaléka egyedülálló, 27 százalékuk él élettársi kapcsolatban, és 23…

Olvass tovább

7 applikáció, amely megkönnyíti a diákéveket Téma: Karrier

Az idő, a pénzügyek és a vizsgák menedzselése igazi kihívás elé állítja a fiatal felnőttek nagyrészét. Összeszedtünk 7 olyan applikációt, amelyek nagymértékben hozzájárulnak a diákévek kimaxolásához: ezekkel az applikációkkal akár az alig látható tábla kérdése, vagy akár a reggeli felkelés problémája is megoldódhat. Az egyetemi órák megkönnyítéséhez Az Office Lens a féloldalas, alig látható táblát olvashatóvá varázsolja. Nincs több hunyorgás, találgatás, és a mellettünk ülő füzetébe sem kell belefeledkeznünk! A tanulmányok megkönnyítéséhez A Scanner Pro-val digitális verziót tudsz készíteni…

Olvass tovább

Mi leszel, ha nagy leszel? – Hát influencer! Téma: Karrier

A világtörténelem során állandóan nőtt az igény az újabb és újabb szakmák kialakulására, így kicsit sem meglepő, hogy a mai napig újak tűnnek fel a színen. Ilyen friss hivatás az influencerkedés is, melyet hiába húzott alá most a Word pirossal,  ettől még nagyon is létező foglalkozás. „Anya, én influencer leszek” Hazudnék, ha azt mondanám, nem rettegek attól, hogy a jövőbeli lányom/fiam majd influencer akar lenni, ha felnő. Szinte látom magam előtt, ahogy kisiskolásként faggatom őt,…

Olvass tovább

A munkámnak vagy a munkámból éljek? Téma: Karrier

“Ez csak egy munka.” “A munkámnak élek.” Két ellentmondásos, mégis gyakran emlegetett mondat, hiszen mindenki besorolható vagy az egyik, vagy a másik csoportba. Egyesek szerint a munka csak egy eszköz, hogy pénzt keressünk, és arra költsük, amiben örömünket leljük, míg másoknak az ideális munka megtalálása a legmagasztosabb életcél. Jobb az egyik a másiknál? Mi a különbség a két felfogás között? És te melyik csapatban játszol? Ez csak egy munka Reggel felkelsz, bepattansz a céges kocsiba,…

Olvass tovább

Akik saját példájuk által vezetnek: a mentorok ereje Téma: Karrier

Ugye mindenki ismeri az érzést, amikor a motiváció először csak halványul, majd csendben eltűnik? A kételyek és a kifogások pedig egyre hangosabb zajt csapva előtörnek? Ilyenkor könnyű feladni. Egy helyben álldogálni és végignézni, míg végül a nagy gonddal felépített célok és álmok szertefoszlanak a nagy büdös semmibe. Noha kézikönyvünk nincs, mentorunk még lehet – a kettő pedig szinte ugyanaz. Íme, a tanulás egyik leghatékonyabb módja, a motiváció kifogyhatatlan forrása, az ösztönző erők hada: avagy tömören,…

Olvass tovább

Erasmus+, amit minden fiatalnak ki kellene próbálnia Téma: Karrier

Egy esély arra, hogy javítsd a nyelvtudásodat, tapasztalatot szerezz, magabiztossá és önállóbbá válj. Abaffy András, a Közéletünk oldal vezetője Erasmus +-os kalandját osztja meg velünk. Csereprogram Itt az idő, ha még nem hallottál róla, hogy megismerkedj egy lehetőséggel, az Erasmus + -al! Több mint valószínű, hogy hallottál már az Erasmusról, pláne, ha van olyan egyetemi társad, aki tanult már külföldön. Az Erasmus+ azonban egy olyan diákcsere, amit az Európai Bizottság finanszíroz, és nem kell hozzá sem egyetemistának, sem pedig…

Olvass tovább

Nem hiszem, hogy máshol zöldebb a fű Téma: Karrier

Egyre több fiatal hagyja el az országot a szebb és jobb jövő reményében. Vannak, akik már az érettségi után külföldre mennek, vannak, akik a felsőoktatás utolsó éveiben, az Erasmus program elvégzése után maradnak kint, és vannak, akik a friss diplomájuk társaságában repülnek a határon túlra. Itthon pedig nem marad más, mint Index cikkek „Úristen, kiürül az ország?” típusú főcímekkel. Sajnos valóban egyre kevesebb az olyan fiatal, aki még itthon tervezi a jövőjét. Én egy vagyok közülük. El…

Olvass tovább

Kinek fontos a nyelvtudás? – Öt nyelvismeretet fejlesztő applikáció Téma: Karrier

A sikerhez nemcsak egy jól felépített önéletrajz, leleményesség és bizalomgerjesztő megjelenés szükséges, hanem a való életben használható nyelvtudás is. Sok fiatal csupán a bizonyítvány megszerzésére fókuszál: egy papírt szeretnének mindenáron a kezükben tartani. Ennek érdekében kifejezetten a vizsgán található feladattípusokra készülnek fel – ami valljuk be, nem feltétlen jár az idegen nyelv megfelelő szintű elsajátításával. A munkaadók sem ostobák, tudják, hogy egy darab papír nem feltétlen garantál tényleges nyelvismeretet – pláne manapság. Számos ismerősöm nyelvtudását tesztelték egy elő-Skype…

Olvass tovább

Egyetem off, élet on Téma: Karrier

Valaminek a vége mindig egy új kezdetet jelent, ez örökérvényű tény. Így van ez az egyetemi éveid befejeztével is. Kétségkívül nagyon vagány évek ezek, amikor sokunknak még semmilyen jelentős gondja sincsen. Bulizások között tanulunk, tanulások között bulizunk, de persze néha alszunk is, amikor az időnk engedi. Sokan mondják, hogy ki kell használnunk ezt az időszakot, ugyanis ezek a legszebb éveink és ezután már kilépünk a nagybetűs életbe, ami nem mindig olyan pompás. Ennek fényében sokan…

Olvass tovább

Kirúgtak? Nincs itt a világvége! Téma: Karrier

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy összedől körülöttünk a világ, ha elbocsátanak. Megalázónak, degradálónak és demotiválónak érezzük a helyzetet, pedig egy kirúgás még nem a világvége. Az eltanácsolás nem jelenti feltétlenül azt, hogy alkalmatlan, buta vagy tehetségtelen volnál. Olykor a leépítés elkerülhetetlen, így nem kell rögtön személyes sértésnek venned azt. Mint minden rosszban, ebben is van valami jó, csak meg kell találni. Újragondolhatod a karrierterveidet Egy kirúgás után akarva akaratlanul is rákényszerülsz, hogy átgondold a terveidet. Ha eddig…

Olvass tovább

6+1 lehetőség arra, hogy a diákéveidben is legyen bevételed Téma: Karrier

A folytonos számonkérések és vizsgák mellett nehéz még a pénzkeresésre is figyelmet fordítani, pedig rengeteg olyan lehetőség áll rendelkezésünkre diákéveinkben is, amelyekből szinte megerőltetés nélkül profitálhatunk. Lehetséges-e, hogy már diákként több lábon álljon az ember? Most nem a tipikus Au Pair és egyéb részmunkaidős, felszolgáló típusú megoldásokat mutatjuk be: kicsit kreatívabb vizekre evezünk. Vegyél részt tudományos kísérleteken! Az egyik legjobban fizetett diákmunka, kifejezetten aktív vagy passzív nappali tagozatos diákokat keresnek erre a feladatra: 1-2 órára…

Olvass tovább

Mennyi megtakarításodnak kellene lennie? Téma: Karrier

Azok, akik most ijedten kaptak a szívükhöz a „megtakarítás” szót olvasva, mert eddig még csak gondolni sem gondoltak rá, mindenképpen olvassanak tovább! Azok, akiknek a fejében már megfogant a gondolat, hogy félre kéne tenni – de még nem teljesen tudják, mennyit – szintén maradjanak az oldalon! Azoknak viszont nem rabolnám tovább az idejét, akiknek hat hónapra elegendő megélhetésük már most fedezve van – nektek gratulálok, ti minden bizonnyal rendben lesztek. A 6 hónapos tartalék az…

Olvass tovább

Mi lesz velünk, ha csak senkik leszünk? Téma: Karrier

Gyermekként még azt gondoljuk, akárkik lehetünk. Nem véletlenül hiszünk a szuperhősökben, a varázslóiskolákban és a kincskeresőkben. Mindent lehetségesnek tartunk, szegényes szókincsünkben a „lehetetlen” még egyáltalán nem szerepel. Aztán cseperedni kezdünk, és bár a valóság egyre többször próbál minket észhez téríteni, azért egy valamiben még kamaszként is rendületlenül hiszünk: akármi válhat még belőlünk. Egy nap befutunk, ismertek, népszerűek és gazdagok leszünk – tudjuk jól. Ugyan nem vagyunk még biztosak abban, milyen területen talál majd ránk a…

Olvass tovább

A fiatal német újságíró kissé félreértelmezte a szólásszabadság fogalmát Téma: Karrier

Kifejezetten zavar, hogy nem bízhatok a médiában, sőt, mi több, a jelenség egyenesen irritál. Butaság lenne például a politikai irányultságomat az alapján kialakítani, hogy mit látok a tévében, mit hallok a rádióban vagy mit olvasok az interneten, hiszen gyakorlatilag minden tudásom csak attól függ, melyik oldal befolyása alatt álló médiát választom. Egy történetnek olykor két teljesen eltérő változatát olvashatom az egyik és a másik forrásból, de még csak abban sem lehetek biztos, hogy legalább az…

Olvass tovább

5 olyan dolog, amit azóta tanulok, hogy dolgozom Téma: Karrier

Rövidke karrierem alatt több munkahelyen is dolgoztam már. A jelenlegi munkahelyem egyben a leghosszabb ideig tartó munkaviszonyom is: ezalatt az idő alatt belerázódtam a szerepkörömbe, átlátom a feladataimat, kiismertem a kollégáimat és úgy érzem, magabiztosan mozgok a közegemben. Egyet azonban sosem gondoltam volna: mégpedig azt, hogy a munkafeladataimon kívül mást is meg kell majd tanulnom. Pedig nagyon is. Volt egy időszakom, amikor azt vettem észre, hogy teljesen kimerült vagyok, a legkisebb nézeteltérésre is kiakadok, és…

Olvass tovább

Álláskeresőként pozitívan – Bizonytalan jövő, de biztos jövőhit Téma: Karrier

Diplomával a kezemben, magabiztosan jöttem ki az egyetemről. Tanulmányaim során három helyen is voltam gyakornok, így hát azt gondoltam, semmi sem állhat az utamba. „Ezt a nyarat még kiélvezem!” – mondogattam magamnak, mit sem sejtve arról, hogy az ősz egy kicsit sem lesz kegyes számomra. Kommunikáció szakot végeztem – igen, azt a szakot, amit sokan egyszerűen csak büfészaknak csúfolnak. Össze sem tudom számolni, hogy hányszor kellett végighallgatnom azt, hogy ezzel a végzettséggel milyen nehéz lesz…

Olvass tovább

Egy egyetemista külföldi tapasztalata – Az anyagiaktól kezdve, a kulturális sokkokon át egészen a hazatérésig Téma: Karrier

Minden egyetemista eljátszott már az Erasmus gondolatával. Nem véletlenül, hiszen kíváncsiak vagyunk a világra, a különböző országokból származó diákokra és felfogásokra. Érdekel minket, milyen is lehet egy külföldi élet: tapasztalatszerzésre, első igazi kalandra éhezünk. Mi más lehetne alkalmasabb erre, mint az Erasmus? A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egykori hallgatójával, Tóth Rebekával beszélgettem életre szóló élményéről, az Olaszországban eltöltött időszakáról. Szót ejtettünk nemcsak az előkészületekről, de az anyagiakról és a kulturális szakadékokról is. Rebeka csillogó…

Olvass tovább

Az influencer, aki műanyaghulladékokból épít iskolát Téma: Karrier

Legtöbbször csúnyán nekiesünk az influencereknek és a közösségi médiában magukat mutogató embereknek, pedig értéket teremteni bizony nyilvános életet élve is lehetséges. Követendő példa lehet Jonathan Kubben Quinonez, aki 2016-ban tört be az influencerek világába. Mom, I’m fine! A ma már 29 éves férfi 2016-ban eladta az autóját és felmondott a munkahelyén, hogy robotolás helyett inkább körbeutazza a világot. Hétköznapi ötlet, nem igaz? Hétfő reggelente biztos neked is állandóan megfogalmazódik a fejedben a gondolat. Jonathan azonban…

Olvass tovább

Soha ne add fel, soha nem késő változtatni! – Egy fiatal srác inspiráló szavai Téma: Karrier

Sziasztok! Krisztofer vagyok, 19 éves és egy teljesen átlagosnak tűnő srác. Csupán talán annyi különbséggel, hogy kicsit mindig kilógtam a sorból. Hogy miért? Lehet, hogy pont azért, hogy ezt a kis üzenetet egyszer megírjam nektek. Tudni kell rólam, hogy én nem dohányzom, nem iszom, nem bulizom, nincs semmilyen káros szenvedélyem. Talán pont ezek – és még több más dolog is – segítettek abban, hogy kívülálló legyek. De nem bánom, mert nekem mást adott az élet.…

Olvass tovább

Egy-két tantárgy jó lenne még a közoktatásba Téma: Karrier

Elgondolkodtató kérdés, hogy milyen új tantárgyakat lenne még érdemes bevezetni az általános -és középiskolákban. Jómagam is eljátszottam a gondolattal: olyan tantárgyakra gondoltam, amelyek magára az életre készítenének fel – vagy legalábbis próbálnának -, nem pedig a tesztkitöltésekre és a magolásokra. Ezeknek az extra tantárgyaknak nem lenne köze sem az érettségihez, sem pedig a lexikális tudáshoz: mindenki saját érdekből tanulná, hiszen érdeklődési körtől függetlenül, mindenkinek hasznára válna. Na de elég a szórágásból, kifejtem, hogy milyen tantárgyakat is hiányoltam…

Olvass tovább

Kitartással és alázattal bármit elérhetsz! – Háfra Zsolt sportfotós története Téma: Karrier

23 éves vagyok és az ország legdinamikusabban fejlődő autós lapjánál, az Alapjáratnál dolgozom, mint fotós – újságíró. Sokan irigyek rám, mert csak a jéghegy csúcsát látják, azt pedig már nem, hogy mennyi áldozat, munka és kitartás rejlik a háttérben. Kezdem a legelejétől Édesapám már egészen kiskoromban – ha jól emlékszem 10 éves lehettem – átadta a fotózás szeretetét, amivel járt egy Minolta márkájú filmes fényképező is. Azzal kezdtem megörökíteni a természet szépségeit. Mivel egy természetvédelmi…

Olvass tovább

Amire a multis munka megtanít Téma: Karrier

Ó, az a fránya multi. Hol szidjuk, hol pedig visszakívánjuk. Hol kesergünk, hol pedig hiányoljuk. Legalábbis én így voltam vele. Egyetemi éveim alatt léptem át először azt a menő, személyre szabott, kártyára kinyíló fotocellás ajtót, ami a kiskosztümök, ingek és aktatáskák 6. emeletén található világába vezetett. Mosolyogva, tettre készen tettem ezt meg, akkor még nem bénította/ölte meg akaraterőm a bezártság, a fix fizetés és a nyitott iroda szentháromsága. Sőt, mivel új volt, kijelenthetem: egészen tetszett.…

Olvass tovább

Vajon a megfelelő helyen dolgozol jelenleg? Téma: Karrier

Nem feltétlenül hinnénk, mégis rengeteg múlik azon, hogy hol dolgozunk a húszas éveinkben. Nagyon sokan ragadnak egy olyan munkahelyen, ahol nem érzik jól magukat, és ami még csak a jövőjük megalapozására sem alkalmas. Összeszedtünk pár kérdést, melyeket sorban megválaszolva gyorsan rájöhetsz, ha a jelenlegi állásod nem ideális számodra. Vannak előrelépési lehetőségeid? Ha már huszonévesen kimaxoltad a munkahelyed ranglétráját, nagy eséllyel hamar kiégsz és megunod majd, amit csinálsz. Célokra az élet minden területén szükségünk van, nem kivétel…

Olvass tovább

Egy multis felmondás története Téma: Karrier

Kerek 1 évet húztam le egy nagyvállalatnál. Klimatizált irodai környezetben, finom habos kávék és helyes öltönyös férfiak társaságában teltek a mindennapjaim, nem sok okom volt panaszra. Jól kerestem, és különösebben még csak meg sem kellett erőltetnem magamat hozzá. Mégis felmondtam. A multikra mindig úgy tekintettem, mint azokra a horrorfilmbéli, félelmetes szellemkastélyokra, amelyekbe ha valaki besétál, soha többé nem jön ki onnan élve. Esetleg évtizedek múltán, megfáradt szellemként vagy zombiként elhagyhatja a falakat, de már sosem lesz…

Olvass tovább

Huszonévesen vállalkozni? – Ötletből nincs hiány, de bátorságból van Téma: Karrier

Szinte nincs olyan huszonéves, aki ne játszott volna el a saját vállalkozás gondolatával. Az egyik legvonzóbb, legnagyratörőbb jövőképek egyikéhez tartozik, hiszen vállalkozóként a magunk urai lehetünk, és a saját hasznunkra dolgozhatunk – nem is beszélve az alkalmazottinál magasabb jövedelem ígéretéről. A vágyak és ötletek tényleges megvalósításába azonban kevesen vágnak bele, az álmodozást nem követi valódi tett – derül ki a Hiventures reprezentatív felméréséből, amelyet a 18-35 éves korosztály körében készítettek. A bátorság problémája Na de mi…

Olvass tovább

Fiatalok vagyunk és nem robotok! Téma: Karrier

A fiatalok válságban élnek című cikkünkben már szót ejtettünk a huszonévesek túlterheltségéről. Az igazat megvallva, talán nem is a túlterheltség a legmegfelelőbb szó, hanem a reményvesztettség. Nem a temérdek teendővel és feladattal van a probléma, hanem a motiváció és az öröm hiányával. Mert hát valljuk be, sok huszonéves érzi inkább azt, hogy egy kötelességet teljesítő robot, ahelyett, hogy egy életerővel teli, mosolygós fiatal lenne. Pontosan ezt élte át az a diák is, aki még egy évvel ezelőtt,…

Olvass tovább

24 évesen is lehet karriert építeni gyermek mellett Téma: Karrier

Törtető. Amikor értékelést adtak rólam a feletteseim, mindig az elsők között használták ezt a jelzőt. A baráti körömben én voltam a karrierista, aki minden esti programról elkésett az önkéntes túlórák miatt. A limitált szabadidőmet is olvasással, szakmai előadások hallgatásával, színházba, valamint hangversenyre járással töltöttem. Az életem minden perce ki volt töltve, tehát én voltam az, akiről soha senki nem gondolta volna, hogy családalapításba kezd. Főleg nem 24 évesen. Mégis így lett, és ez a legjobb, ami eddig…

Olvass tovább

Utcáról a Forma-1-be – Egy motiváló sikertörténet Téma: Karrier

Kezdeném azzal, hogy sosem vonzott különösebben a média világa és az írás, az autósporttól pedig valósággal viszolyogtam – egy nap mégis az újságírás lett a mindenem, a hivatásom és az életem. Hogy így alakult, abban nagy szerepe van a véletlennek, még több a tudatosságnak, és persze a szerencsét is érdemes megemlíteni. Minden egy sorsfordító pillanattal indult Ma már tudom, túl hosszú ideig éltem közhelyes életet, aminek minden perce elvesztegetett idő volt. Tudjátok, unalmas napi rutin,…

Olvass tovább

Maxold ki az egyetemet! – Rajtunk múlik, mit hozunk ki belőle Téma: Karrier

Életünk egyik legszebb időszakához tartoznak az egyetemi éveink. Különös szakasz ez, hiszen még tanulunk, de már csak egy lépésnyire állunk a nagyvilág kapujától. A fékeveszett bulizások, a kocsmatúrák és az új barátok megismerése mellett időt kell szakítanunk a végeláthatatlan könyvtározásokra, a vizsgaidőszakokra és a nyelvtanulásra is. Egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan is töltjük el azt a pár évet. Régmúlt egyetemi hallgatóként összeszedtem, hogy mit is tanácsolnék azoknak, akik még az egyetem padjait koptatják. Tanórákon kívüli…

Olvass tovább

Húszas éveink ajánlott pénzügyi teendői 1. rész – Rendszeres megtakarítási programok Téma: Karrier

Húszas éveinkben már mindenképp gondolnunk kell arra, hogy milyen fajta kiadásaink várhatóak rövid és hosszú távon egyaránt: sokunkat nyomaszt a lakás-, és autóvásárlás gondolata, esetleg a bizonytalan nyugdíjas éveink is eszünkbe jutnak. Ezen indokból kifolyólag hoztuk létre a “Húszas éveink ajánlott pénzügyi teendői” című sorozatunkat, melyben megoldási alternatívák átfogó, de nem teljes körű bemutatása fog történni. Első részünkben a rendszeres megtakarítási program lehetőségét vázoljuk fel. Rendszeres megtakarítási program (RMP) A rendszeres megtakarítási programok lehetővé teszik, hogy akár havi pár…

Olvass tovább

“A sport itt nemcsak viszi a pénzt, a sport itt termeli azt” Téma: Karrier

Még mindig az Egyesült Államokból írok nektek, maradtak még megválaszolatlan kérdéseim a kinti élet kapcsán, most egy újabb ilyen kérdés nyomába eredek, ebben a cikkben annak járok utána, hogy milyen a sportélet idekint. Ahhoz, hogy megérthessétek, miért pont a sportról lesz szó, kicsit vissza kell mennünk az időben, vissza az életemben. Amióta az eszemet tudom, a sport az életem Amióta az eszemet tudom, sportolok. Az első emlékeim közé tartozik, ahogy futok a labda után, vagy…

Olvass tovább

“A sport itt nemcsak viszi a pénzt, a sport itt termeli azt” Téma: Karrier

Még mindig az Egyesült Államokból írok nektek, maradtak még megválaszolatlan kérdéseim a kinti élet kapcsán, most egy újabb ilyen kérdés nyomába eredek, ebben a cikkben annak járok utána, hogy milyen a sportélet idekint. Ahhoz, hogy megérthessétek, miért pont a sportról lesz szó, kicsit vissza kell mennünk az időben, vissza az életemben. Amióta az eszemet tudom, a sport az életem Amióta az eszemet tudom, sportolok. Az első emlékeim közé tartozik, ahogy futok a labda után, vagy…

Olvass tovább

„Semmit sem csinálnék másképp, csak okosabban” – Egy vállalkozó bukásai és tanácsai Téma: Karrier

Volt szerencsém interjút készíteni Cserép Péterrel, aki nélkül a cheerleading talán sosem válhatott volna elismert versenysporttá Magyarországon. A testnevelő tanár végzettséggel rendelkező edző fiatalon kezdett vállalkozni, több jelentős sikert is a magáénak tudhat. 32 éves korában azonban egyszerre dőlt össze körülötte minden, így elölről kellett kezdenie a jövőtervezést. Ötletekről, sikerekről, bukásokról és újra felállásokról beszélgettem vele, tapasztalatait és tanácsait most minden huszonéves vállalkozónak erősen a figyelmébe ajánlom. Először is, köszönöm, hogy elvállaltad a felkérést! Kezdjük…

Olvass tovább

Bevezetés a húszas éveink pénzügyi teendőibe Téma: Karrier

Húszas éveinkben már mindenképp gondolnunk kell arra, hogy milyen fajta kiadásaink várhatóak rövid és hosszú távon egyaránt. Sokunkat nyomaszt a lakás-, és autóvásárlás gondolata, esetleg a bizonytalan nyugdíjas éveink is eszünkbe jutnak. Ezen indokból kifolyólag hoztuk létre a “Húszas éveink ajánlott pénzügyi teendői” című sorozatunkat, melyben megoldási alternatívák átfogó, de nem teljes körű bemutatása fog történni. Hiszen pénzügyileg gondoskodni önmagunkról az egyik legnehezebb, de legfontosabb feladatunk is. Pár (elszomorító) adat a valóságról A magyarok körülölbelül 60 százalékának egy hónapra elegendő…

Olvass tovább

Leszek-e valami, ha nagy leszek? – Személyes gondolatok Téma: Karrier

Huszonévesként mindig szívesen olvasgattam a karrierváltással foglalkozó útkeresős cikkeket, amelyek az álmaink felfedezéséről szólnak. Az írások vége felé érve azonban mindig megfogalmazódott bennem egy nagybetűs De. Ugyanis mi van akkor, ha én 26 éves koromra sem tudom, hogy mivel foglalkoznék úgy istenigazából, mi az, ami miatt megszeretném a hétfőket? Reménykedem, hogy nem csak egymagam járok ebben a szűkös cipőben – bár gyanítom, hogy nem. Ha valaki 18 évesen még nem tudja, hogy merre tovább, arra úgy…

Olvass tovább

Milyen kérdéseket kaphatsz egy állásinterjún? – A HR-es válaszol Téma: Karrier

Cikkünkben a gyakran feltett állásinterjú kérdések nyomába eredünk, hogy megkönnyíthessük az elhelyezkedést. Segítségünkre lesz Z. Márton, HR-es, aki a belsősként meséli el, milyen sémákra épül fel egy hétköznapi állásinterjú. Mi célt szolgálnak az interjúkérdések? „Magától értetődő módon az állásinterjún feltett kérdések azt a célt szolgálják, hogy a felvételiztető eldöntse a jelöltről, hogy alkalmas-e az adott pozíció betöltésére és arra, hogy a céges kultúra részévé váljon, vagy sem” – meséli Márton, toborzó és HR szakértő. Elmondása…

Olvass tovább

A sikeres állásinterjú elengedhetetlen elemei Téma: Karrier

Számos munkám volt már, tömérdeknyi állásinterjún vettem részt, karriermenedzsmentre is jártam, tapasztalt munkakeresőnek tartom magamat. HR-esünkkel összeállva igyekeztünk hasznos tanácsokat összegyűjteni neked, hogy sikeresen szerepelhess a következő interjúdon. Az első benyomáson áll vagy bukik, hogy megkapod-e az álommunkádat, úgyhogy most mindenképpen olvass figyelmesen! Az állásinterjú előtti teendők Arról már írtunk, hogy milyen fontos a megfelelő önéletrajz elkészítése, tippeket is adtunk, hogy hogyan készítsd el az egyedi CV-det.  Az állásinterjú előtt azonban nem ez az egy feladat…

Olvass tovább

A tanárok is pénzből élnek Téma: Karrier

A Tanár leszek, vagy mégsem? című cikk megjelenésével párhuzamosan zajlott az első tanítási gyakorlatom. Rengeteget tanultam a pedagógiáról, a diákokról és magamról egyaránt, leírhatatlanul sok felemelő impulzus ért. A gyakorlat bőven felülmúlta az elvárásaimat – így ez most ambivalensen hangozhat –, de a pozitív élmények miatt vagyok igazán szomorú. A tanári pálya tényleg csodálatos Őszintén hiszem, hogy pedagógusnak lenni a földkerekség egyik legizgalmasabb, legérdekesebb és legszuperebb munkája. Soha, egy percig sem unatkozunk, nem hogy két nap nem…

Olvass tovább

10 pontos checklist az önéletrajzodhoz Téma: Karrier

Sorozatosan válasz nélkül hagynak a cégek, akiknek elküldöd az önéletrajzodat? Nem hívnak be interjúra? Esetleg most készülsz belevágni a munkakeresésbe? Legyen szó akármelyikről, cikkünk most segít, hogy 10 pont mentén ellenőrizhesd az önéletrajzodat és kijavíthasd a hibáit. 1. Europass? A Europass önéletrajzok kora lejárt. A HR-esek túlnyomó többsége automatikusan teszi is az érdektelenek papírok kupacára. Rövid, tömény, de könnyen áttekinthető, esetleg kreatív önéletrajzot készíts, de semmiképp se akarj beolvadni a tömegbe! 2. Fénykép? Nem, nincs szelfi, ami elfogadható…

Olvass tovább

Pár indok, amiért el akarom hagyni az országot (még ha nem is örökre) Téma: Karrier

Nem gondolom, hogy külföldön egy boldogabb élet vár rám jobb lehetőségekkel, és azt sem, hogy a határon túl minden pazarabb. Nem menekülök a múlt elől, büszke vagyok arra, amit eddig elértem, igaz barátaim és támogató családom van. Budapestnél szebb várost még nem láttam, és a savanyú magyar mentalitás sem hergel már fel – kicsit későn, de megtanultam kezelni. Joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis miért költöznék ki szívesen legalább jó pár hónapra –…

Olvass tovább

Hahó, stréberek! Élni ki fog? Téma: Karrier

Hogy merészelem? A cím provokatív, bunkó, sértő és egyébként is kikéritek magatoknak. Nem bírtátok ki, hogy ne kattintsatok ide, hogy utána sűrű kommentáradatban ne küldjetek el melegebb éghajlatra. No de, a lényeg, hogy itt vagytok! Elértem, amit akartam, úgyhogy most olvassatok figyelmesen! Bízzatok bennem, a ti érdekeiteket szolgálja, hogy meghalljátok, amit üzenni szeretnék. Güzüség felsőfokon Voltam én is stréber, talán azért is merészelek a társaimhoz szólni most. Stréber címszó alatt ezúttal a menthetetlen perfekcionistákat, a…

Olvass tovább

Dánia lenne a felsőoktatás Mekkája? Téma: Karrier

Mi az, ami elsőre eszedbe jut, ha valaki Dániát említi? Két évvel ezelőtt erre a Carlsberg sörmárka lett volna az egyedüli válaszom, viszont mára rájöttem, ennél sokkal több lehetőséget rejteget ez a kicsi, skandináv ország nekünk, fiataloknak. Ingyenes oktatás. Mindenkinek. Ne aggódj, nem olvastad félre. Dánia egyetemein mindenki tandíjmentességet élvez, aki az Európai Unióból, Svájcból vagy az EGT- tagállamok egyikéből származik. Azon szerencsés gyermekek egyike vagyok, akinek a szülei boldogok, ha támogatni tudják, viszont én…

Olvass tovább

Egyetemzárási pánik – Hogyan tovább? Téma: Karrier

Az egyetem egy életre szóló élmény, és sokan életük legjobb időszakának tartják ezeket a burokban töltött éveket – igen, az egyetem egy rózsaszín burok ahhoz képest, ami utána vár ránk. Amíg tanulunk, anyu és apu pénzéből élünk, akik nemcsak a tandíjat, hanem a mindennapi megélhetésünkhöz szükséges költségeket is fedezik, legyen ez éppen kaja, pia vagy akár cigi. Amíg tanulunk, megtehetjük, hogy egy-egy nap nem megyünk be előadásra, mert a héten a harmadik bulink már igazán…

Olvass tovább

Munkák, amelyekkel pár év alatt megalapozhatod a jövőd Téma: Karrier

Az egyetem kezdetén, de leginkább a végén már mindenkit foglalkoztat a jövő kérdése. Ha arra gondolunk, hogy a kezdőfizetések nagyrészéből mennyit tudunk félrerakni, akkor igenis fáj a fogunk a lakásvásárlás frusztráló gondolatától. A külföldi pénz itthon aranyat ér, persze mint minden az életben, ez is valamit valamiért elven működik: a külföldi elhelyezkedés értelemszerűen kiköltözéssel jár, annak előnyeivel meg hátrányaival mindenki tisztában van. Felsorolok pár lehetőség azoknak, akik nem ódzkodnak attól, hogy egy másik országban próbálják ki…

Olvass tovább

Vidékről a “koszos fővárosba” – Személyes tapasztalatok Téma: Karrier

2018 júliusában diplomáztam le a Szegedi Tudományegyetemen – büszke vidéki lányként korábban kizártnak tartottam, hogy valaha is a fővárosban, Budapesten fogok majd lakni. Félelem a nagyvárostól Nem szerettem a várost: a zajt, a koszt, a tömeget, a távolságot. Ugyan az utolsó két szemeszteremet félig már Pesten töltöttem egy gyakornoki munka miatt, mégis biztos voltam benne, hogy vissza fogok menni Szegedre. Júliusban azonban elérkezett az a pillanat, amikor főállású dolgozóvá kellett válnom. Természetesen itt, Budapestem kaptam…

Olvass tovább

5 fiatal nő, aki a vállalkozói élet mellett döntött Téma: Karrier

Tagadhatatlan, hogy egyre több nő áll ki magáért és indítja el saját vállalkozását, akár bőven 30 éves kor alatt is. Ők azok, akik motiváltak és életerősek, szenvedélyükkel készek megváltoztatni a világot. Nyitott szemmel járnak és számukra nem létezik olyan, hogy rossz ötlet. Emily Brooke, a Beryl vezérigazgatója Még diák volt, amikor megalapította a Beryl-t, amely a halálos kerékpár balesetek megelőzésének érdekében jött létre. Emily a városi biciklisták védelmét tekinti elsődleges céljának: a biztonságot nagymértékben javító termékek…

Olvass tovább

“Itt már felismerték, hogy mi felesleges” – Egyetemi oktatás Amerikában Téma: Karrier

Minden fiatal álmodik valamiről, általában mindenkinek más az álma, legyen szó akár sportról, akár művészetről, akár bármi másról. De egy szinte minden fiatal fejében benne van: a világot mind látni szeretnénk, egy hely pedig különösen vonz és érdekel bennünket. Vajon milyen lehet az Egyesült Államok? Vajon tényleg vannak ott szuperhősök? Vajon tényleg olyan jó, mint ahogyan le van írva? Az egyetemi bulik tényleg olyan őrültek és fergetegesek, mint ahogyan a filmekben látjuk őket? Vajon tényleg…

Olvass tovább

“Aki gazdag akar lenni, az nem ide jön.” – Egy orvostanhallgató vallomásai Téma: Karrier

Az magyar egészségügy mindig is kényes témának számított. Na de hogy telnek egy átlagos orvostanhallgatónak a diákévei? Pozitívan tekint jövőjére? Megfordult fejében a kiköltözés gondolata? Mihalovits Botond, a Semmelweis Egyetem egyik hallgatója már a harmadik orvosis évét tapossa. Véleményeiről, terveiről mesélt a 22 éves orvostanhallgató. “16 évesen döntöttem el, hogy orvos leszek, más meg sem fordult a fejemben. Előtte a sporttal foglalkoztam, sajnos nem is tanultam annyira jól, azonban a sérülések miatt inkább úgy döntöttem,…

Olvass tovább

12 meglepő buktató egy állásinterjún Téma: Karrier

A triviális „ne köpd le az interjúztatóidat, mert akkor nem vesznek fel” típusú tanácsoknál léteznek ám sokkal körmönfontabbak is. Vannak tényezők, amelyekről nem is gondolnánk, pedig nagyon könnyen befolyásolhatnak negatívan egy állásinterjút. HR-esünk segítségével összeszedtük mindent, amire lehet, hogy eddig nem gondoltál. Már a várakozás során is figyelnek Amikor megérkezel és várnod kell az interjúztatódra, fontos, hogy ne türelmetlenkedj és ne vágj pofákat. Persze, senki sem szeret malmozni, mégis tudnod kell, hogy már a recepción…

Olvass tovább

6 jel, hogy ez az állásajánlat nem neked való Téma: Karrier

Megéri olvasni a jelekből és a megérzéseidre hallgatni, ha új állást keresel. Ne hidd, hogy neked nem kell szeretned, amit csinálsz, hogy nem fontos az, hogy jól érzed-e magadat a munkahelyeden, vagy sem! Pár intő jel segíthet, hogy időben felismerd, ha nem neked való a megpályázott állás. Nagy a fluktuáció Amennyiben jelentős a munkaerő-vándorlás, és alig vannak olyanok a cégnél, akik huzamosabb ideje dolgoznak ott, el kell gondolkodnod rajta, vajon nem okkal van-e ez így.…

Olvass tovább

Van, aki lepkéket gyűjt, és van, aki diplomákat Téma: Karrier

Néhányan úgy gyűjtik a diplomákat, akárcsak gyerekkorukban a matricákat. Mi állhat a diplomahalmozás hátterében: enyhíthetetlen tudásszomj vagy szimpla halogatás? Diplomát halmozzunk vagy inkább tapasztalatot? Két legjobb barátnőm van, az egyikük alig várta, hogy véget érjen az alapképzése, és meg sem fordult a fejében, hogy újra iskolapadba ül. A másik hamarosan diplomázik és mesterszakra megy, az egész életen át tartó tanulásban hisz, esze ágában sincs megállni két papírnál. Vajon melyikük csinálja jól? Ha engem kérdeztek, egyik irány sem…

Olvass tovább

Megéri híresnek lenni? Téma: Karrier

A 21. században, ahol színészek, zenészek, modellek és influencerek uralják a közösségi médiát, sokaknak megfordul a fejében, hogy milyen volna híresnek lenni. Vágyunk a figyelemre, a rivaldafényre, a likeokra és a pénzre, de vajon megéri mindez? Mit mondana Avicii, Kurt Cobain vagy Chester Bennington? Sokan vágnák most rá hangosan, hogy „NEM”, ha még tehetnék, de sajnos sok híresség már nincs közöttünk. Saját akaratukból úgy döntöttek, inkább vetnek véget életüknek, mintsem reflektorfények között éljék le azt.…

Olvass tovább

Attól még, hogy öltöny van rajtad, nem leszel fontosabb Téma: Karrier

A gondolat hatalma. Már annyira lerágott csont, hogy szinte közhelynek hat. Nem Szabó Péter, Nick Vujicic, vagy még több másik ezer motivátor eszményi világának vagy fontosságának megkérdőjelezése fog történni, hanem szimplán a “fake it till you make it”, vagyis a “viselkedj úgy, mintha” mentalitásról ejtenék pár sort. Az örök színjáték A “viselkedj úgy, és olyan leszel” egy egészen egyszerű imitálós játék. Számtalan olyan tippet olvashatunk arról, hogy hogyan érjük el, hogy okosabbnak higgyenek minket annál,…

Olvass tovább

7 ok, amiért nem akarok elköltözni az országból Téma: Karrier

Sorra tűnnek el mellőlem az emberek. Míg az unokatestvéreim külföldi ösztöndíjakat pályáznak meg, a barátaim pedig külföldi munkákra jelentkeznek, én továbbra is az Astorián szürcsölöm a reggeli kávémat és egyre csak azon gondolkodom, vajon én még miért nem húztam el sehova? Érdekes, de akad pár nagyon jó indokom rá. Következzék az a 7 ok, amiért nem foglalkoztat a kiköltözés gondolata. (Nyugalom, a cikket nem szponzorálta egy politikai párt sem!) 1. Család Itt él a családom.…

Olvass tovább

Attól még, hogy valaki nem vágyik sok pénzre, nem ambíciótlan Téma: Karrier

Ebben mai, versengő világban szinte mindenki fényűző karrierre vágyik: lélegzetelállító sikertörténetről, dicsőségről és elismerésről álmodoznak az emberek java. Szinte biztos, hogyha valaki megkérdezné tőlük, hogy mi mindent szeretnének még elérni az életben, akkor nem a boldogság, a stresszmentes élet, a több kutyasétáltatás lehetősége, vagy a nyolc darab boldog unoka fog eszükbe jutni. Sajnos. Elsősorban karrierükre gondolnak, világot megváltó ötletek és tervek jutnak eszükbe. Saját vállalkozáson, tekintélyt adó előléptetésen kezdenek el merengeni. Képzeletük gyakran tovább szalad…

Olvass tovább

Hogyan hat ránk a lakástakarék-mizéria? Téma: Karrier

Villámcsapásként érte az országot a hír, miszerint az állam megszünteti a lakástakarék-pénztárak támogatását. A bejelentés sokakat arcon törölt – fiatalokat és időseket egyaránt –, hiszen így az állam által a megtakarításukhoz hozzátett évi 30 százaléktól vehettek könnyes búcsút, mely egy évben akár 72 000 forint is lehetett. A már meglévő szerződéseket nem érinti az új törvény, viszont mi a helyzet azokkal, akik lecsúsztak a lehetőségről? Benne volt a levegőben Damoklész kardja egy ideje már lesújtani készült,…

Olvass tovább

Diploma nélkül az élen Téma: Karrier

Igenis tovább kell tanulnod, hogy legyen egy képesítésed, amit a későbbiekben is hasznosítani tudsz – hangzik a tipikus szülői intés. És ekkor mindannyian elgondolkodunk. Vagy aggódunk. Pánikolunk. Egy biztos, számtalan példa bizonyítja, hogy akár diploma, vagy bármilyen más oklevél nélkül is el lehet boldogulni az élet útvesztőjében – méghozzá nagyon is jól. Érdemes azonban leszögezni, hogy a tündérmesék fantazmagóriája nem létezik, a cikkben felsorolt emberek szorgalmasabban dolgoztak annál, mint amit el tudunk képzelni. Pár inspiráló példa arra, hogy az…

Olvass tovább

Anya nem tud egy életen át pénzt adni neked Téma: Karrier

Diákszövetkezetek tucatjai kínálnak alkalmi, rész- és teljes munkaidős állásokat, mégis sok az olyan diák, aki tanulmányai mellett semmilyen munkát sem vállal. Ennek hátterében sok dolog húzódhat, ám ezek közül nem mindegyik jó kifogás a munkanélküliségre. Van, hogy nem fér bele Persze az orvosi- vagy a jogi kar mellett érthető, ha valakinek nincsen sem ideje, sem pedig energiája bevállalni egy munkát. Vannak olyan egyetemek, melyeken évközben és a vizsgaidőszakban egyaránt eszeveszett a hajtás, ahol a diáklét…

Olvass tovább

A diákszervezet, ami aktív állampolgárságra tanítja a fiatalokat Téma: Karrier

Az AEGEE (magyarul: Európai Hallgatók Hálózatának Egyesülete) egy nemzetközi diákszervezet, amelyhez bármilyen tanulmányi háttérrel rendelkező diák és fiatal egyaránt csatlakozhat. A toleranciáért való küzdés, a nyitott gondolkodású, Európa jövőjéről véleménynyilvánító fiatalság megteremtése egyike volt azoknak a céloknak, amiért az AEGEE-t 1985-ben pár párizsi egyetemista létrehozta. AEGEE A diákszervezet együttműködik többek között  az Európa Tanáccsal, az ENSZ-szel és az UNESCO-val is. Kifejezett célja, hogy aktív állampolgárságra tanítsa a fiatalokat egy nemzetközi közeg keretében: különböző nemzetiségű diákok konferenciákon,…

Olvass tovább

A legtöbb emberben sokkal több van, mint amit egész életében kihoz magából – Miért félünk váltani? Téma: Karrier

Szinte mindenki életében eljön egy olyan pillanat, amikor úgy érzi, hogy más irányba kell folytatnia a pályafutását. Míg valakit a kényszer, addig másokat az önmegvalósítás vagy pedig a napi taposómalomba való belefáradás sarkall cselekvésre, változtatásra, ugrásra – amit nagyon, de nagyon kevesen mernek megtenni. Miért esik nehezünkre váltani, és miért engedünk annak, hogy a szokások könyörtelenül visszatartsanak a haladástól akkor is, amikor már semmi értelme a maradásnak? Az emberekbe szinte kódolva van a változástól való félelem…

Olvass tovább

Mire tanítanak a vendéglátós munkák? Téma: Karrier

Másfél évet pultoztam az egyetem mellett, egy kávézóban kezdtem, majd egy bárban folytattam. Meggyőződésem, hogy nem a vendéglátó iparban szeretnék karriert építeni a jövőben, mégis azt kell hogy mondjam, pultosként többet tanultam az emberekről és a világról, mint bárhol máshol az elmúlt 23 évemben. Türelmes leszel Első és leghasznosabb tapasztalatom szerint a vendéglátós munkák alázatra tanítanak. Megtanulod, milyen az, amikor kétkezi munkával keresed a kenyeredet és megtanulod, milyen, amikor a te véleményed a legkevésbé sem számít. A…

Olvass tovább

Tanár leszek, vagy mégsem? Téma: Karrier

Nincs már sok hátra, hogy kézhez kapjam a tanári diplomámat. Hamarosan hivatalosan is középiskolai pedagógussá avatnak, végre értelmet nyer hatéves egyetemi kínszenvedésem. Vagy mégsem. Papíron tanár leszek, a valóságban viszont sosem leszek az, és nem azért, mert nem tanítanék szívesen. Már 5 évesen a 3 éves húgomat oktattam az élet nagy dolgairól, az oviban is mindig tanár néniset akartam játszani. Jól kijövök a kamaszokkal, szívesen tölteném velük a napjaimat és szívesen vezetném be őket a nagybetűs…

Olvass tovább

Engem a házi feladatok mindig csak hátráltattak Téma: Karrier

Biztos nem véletlen, hogy a világ vezető oktatási rendszereiben a gyerekek nem kapnak házi feladatot. Hiába érettségiztem kitűnően és kerültem be egy jó egyetemre, nem hiszem, hogy a házi feladatok bármit is hozzátettek volna a sikereimhez, sőt. Felnőtt szemmel teljesen máshogy tekintek az íróasztal fölött görnyedten eltöltött óráimra. Nagyon meglepődtem, amikor az egyetemen is kaptam házi feladatot. Valamiért azt hittem, hogy az érettségivel azoknak is búcsút inthetek, de nem így történt. Mivel még nem diplomáztam le,…

Olvass tovább

Az osztatlan képzés előnyei és hátrányai Téma: Karrier

Jómagam is egy osztatlan képzés keretein belül koptatom az iskolapadot, így most bennfentesként beszélhetek az előnyökről és a hátrányokról. Az éremnek mindig két oldala van, úgyhogy a rosszra és a jóra egyaránt kitérek. Mi is az az osztatlan képzés? Az osztatlan képzés annyit jelent, hogy az alapszak és a mesterszak nincs elkülönítve egymástól. Egyben végig tolható a képzés, melynek végén, 5-6 év után mesterdiplomát kapunk kézhez. A napos oldal Kifejezetten kellemes az osztatlan képzés, hiszen elég…

Olvass tovább

A nők karrierjének láthatatlan buktatói – Üvegplafon-szindróma, huszonkettes csapda Téma: Karrier

Noha az egyenlő bánásmód követelménye az utóbbi években beleégett a köztudatba, mégis azt tapasztaljuk, hogy a nők munkahelyi diszkriminációja még mindig nem oldódott meg teljesen. A fejlett országokra és a hazai üzleti életre is jellemző, hogy a nők alulprezentáltak a férfiakhoz képest: minél magasabb a pozíció, annál kisebb az esélye annak, hogy nő töltse be. De még ha be is tölti, rendszerint kevesebb fizetéssel kell számolnia férfitársához képest. A való életben nem mesebeli üveghegy van, hanem…

Olvass tovább

Külföldi lehetőségek diákoknak Téma: Karrier

A külföldi szakmai gyakorlatok és diákmunkák több szempontból is hasznosak, de talán ezzel a három szóval lehet leginkább jellemezni őket: élmény, utazás és élettapasztalat. Szerencse, hogy a tanulók számára rengeteg külföldi lehetőség áll rendelkezésre, számos munkahely közül tudnak választani. A nyári időszakban 30-40 százalékkal nő a diákmunkát vállalók aránya, a külföldi munkavállalás pedig tökéletes alternatíva mindazoknak, akik változatosságra és élményekkel teli hasznos időtöltésre vágynak a diákévek alatt is. A lentebb összegyűjtött programlehetőségeket mindenképp nézd át, ha kíváncsi…

Olvass tovább

A fiatalok válságban élnek Téma: Karrier

Gyerekként érdekelt még minket a világ, tudásra és tanulásra éheztünk. Csillogó szemekkel, világot megváltó alkotásvággyal ültünk be az iskolapadba. Akkor még meg voltunk róla győződve, hogy lehetünk űrhajósok és hercegnők, lehetünk bármik, ami érdekel minket, de tényleg bármik, és akkor azért bármit meg is tettünk volna. Örömmel, játszva tanultunk, kötelességek és szabályok nélkül, boldogabban, mint valaha. 18 éves korunkig 6-18 éves korunkig jártunk iskolába, ahol a tanórák, a házi feladatok, a dolgozatok és a különórák…

Olvass tovább

Az amerikai diplomahalmozó története Téma: Karrier

A külföldi szakmai gyakorlatok és diákmunkák több szempontból is hasznosak, de talán ezzel a három szóval lehet leginkább jellemezni őket: élmény, utazás és élettapasztalat. Szerencse, hogy a tanulók számára rengeteg külföldi lehetőség áll rendelkezésre, számos munkahely közül tudnak választani. A nyári időszakban 30-40 százalékkal nő a diákmunkát vállalók aránya, a külföldi munkavállalás pedig tökéletes alternatíva mindazoknak, akik változatosságra és élményekkel teli hasznos időtöltésre vágynak a diákévek alatt is. A lentebb összegyűjtött programlehetőségeket mindenképp nézd át, ha kíváncsi…

Olvass tovább