Tanulj a világ legjobb egyetemein ingyen! – Lista 25 online oktatási oldalról Téma: Karrier
Nem kell ahhoz iskola, hogy fejleszd magad, elég az otthoni kanapéd is! A Lifehack összegyűjtötte azt a 25 oldalt, amellyel teljesen ingyen, egyéni ütemben fejlesztheted önmagadat: nyelvtanulási segédanyagok, ismeretterjesztő műsorok, programozást oktató oldalak és online egyetemi kurzusok gyűjtőhelyét mutatjuk most meg. Hogy kiktől? A legjobbaktól. A Stanford, Harvard, MIT, Oxford és a Yale is támogatja saját, ingyenes kurzusaival az otthoni önképzést.
- Coursera
Coursera az egyik legnépszerűbb oktatóoldal, több mint 1800 kurzushoz férhetünk hozzá a világ legjobb egyetemeitől – ráadásul teljesen ingyen. A természettudományoktól kezdve a bölcsészettudományokon át a gazdasági területekig minden fellelhető. A coursera.org egyébként nemcsak videókat nyújt, de vitatereknek is otthont ad. Egy kurzus általában 4–6 hétig tart, a végén pedig vizsgázni is van lehetőségünk önellenőrzés gyanánt.
- Khan Academy
A Khan Academyt 2008-ban hozták létre azzal a céllal, hogy online eszközök segítségével világszínvonalú oktatást biztosítsanak a világ minden területén a tanulni vágyóknak. Matematikát, művészettörténetet, természettudományokat és történelmet is hallgathattok; tanulási folyamatotokat pedig statisztikák segítségével követhetitek nyomon.
- Open Culture Online Courses
Az Open Culture nem más, mint az interneten fellelhető, több ezer ingyenes, online egyetemi kurzus gyűjtőhelye, hogy tényleg csak egy kattintás legyen megtalálni a számunkra legmegfelelőbb képzést. Megtalálható rajta a Yale, MIT, Stanford, Harvard és az Oxford oktatóanyaga is.
- Udemy
Az Udemy olyasmi, mint a Coursera-ra: ingyenes és fizetős tartalmak is fellelhetők az oldalon. Ha elég affinitást érzünk magunkban az oktatáshoz, akár mi magunk is az udemy.com tanárai lehetünk a saját online kurzusunk elindításával.
- Academic Earth
Az alapító, Richard Ludlow a Yale-en végzett, aki maga nagyon örült volna egy olyan platformnak, ahol a világszínvonalú oktatás mindenki számára elérhető, és ahol külső nyomás nélkül, egyéni ütemben, saját érdeklődésnek megfelelően jön létre az önképzés. Az MIT-nak több mint 200 kurzusa, a Stanford Egyetemnek 160 előadássorozata is megtalálható itt. Diplomát ugyan nem kapunk, de nem is a papír a lényeg, ugye?
- edX
Az MIT és a Harvard kezdeményezéséből született meg az edX 2012-ben, melynek célja, hogy virtuális térben támogassa a diákok fejlődését. Azóta már több mint 70 egyetem csatlakozott a programhoz, online kurzusaik a gazdasági/IT ismeretektől a humán- és biotudományokon át a nyelvtanulásig szabadon hallgathatók.
- Alison
Az Alison oldalon leginkább menedzsment, gazdasági, számítástechnikai és egészségügyi képzések közül válogathatunk ingyenesen.
- iTunesU Free Courses
Az iTunes U-t Apple-termékekről érhetitek el, és az iTuneshoz hasonlóan kereshettek oktatási anyagokat témák szerint.
- Stanford Online
Egy helyen a Stanford összes online anyaga!
- Harvard Extension
Ugyanaz, mint a Stanford Online, csak nyilván a Harvard tananyagaival.
- Open Yale Courses
A Yale saját képzéseinek virtuális tárhelye, sőt, egyetemi előadásaikról készült videófelvételeket is megnézhetünk.
- UC Berkeley Class Central
Ha az informatika a fő érdeklődési kör, akkor ezt az oldalt is érdemes csekkolni.
- MIT OpenCourseWare
A Massachusettsi Műszaki Egyetem online kurzusai között üzleti, gazdasági, szépművészeti, műszaki, természettudományi, társadalomtudományi területek témaköréhez készítettek interaktív tanagyagokat, hang-és videóanyagokat, online könyveket.
- Carnegie Mellon Open Learning Initiative
Hasonló a Stanford, Harvard és a Yale privát online oktatási platformjához, csak itt a Carnegie Mellon Egyetem online anyagai találhatók meg.
- Codecademy
A codecademy.com a leendő programozók mennyországa, hiszen ez az oldal csak a programozással foglalkozik. Nem csak az elméleti tudást szívhatjuk magunkba, gyakorlatra is szert tehetünk: egy valós idejű gyakorlóablak segítségével rögtön kipróbálhatjuk az aktuális tananyagot.
- Code
A Code egy másik olyan oldal, amely a programozásra szakosodott.
- University of London Podcasts
Tizennégy egyetem online oktatási anyagából válogathatunk, a University of London mellett a UCL, a Birkbeck és a Goldsmith előadásaiból is például.
- University of Oxford Podcasts
Vendégprofesszorok előadásait és nyilvános előadássorozatok podcastját is meghallgathatjuk itt.
- BBC Podcasts
A BBC Podcasts a sport, pénzügy vagy éppen a nanotechnológia témájával jelentkezik hetente. Az angol nyelv gyakorlásához tökéletes!
- TED-Ed
A TED oktatási oldala tudományos témákat boncolgatnak laikusok számára is élvezhető módon. A tízperces videókból például megtudhatjuk, hogyan működnek az optikai csalódások, vagy hogy hogyan keletkeznek a tornádók.
- LessonPaths
A LessonPaths nem a saját anyagait mutatja be, hanem lehetővé teszi, hogy a felhasználók saját gyűjteményeket hozzanak létre más oldalak online kurzusaiból.
- Memrise
A Memrise az idegen nyelvek oktatására specializálódott, több száz kurzus közül választhatjuk ki a számunkra legmegfelelőbbet.
- National Geographic Kids
A National Geographic gyerekek számára létrehozott oktatási platformján nemcsak gyerekbarát online anyagokat, hanem ismeretterjesztő videókat is megnézhetünk.
- Fun Brain
A Fun Brain az oktató jellegű játékos feladatokra helyezte a hangsúlyt, leginkább matekhoz és olvasáshoz kapcsolódó feladatokat találhatunk.
- Whyville
A Whyville bár a fiatalabb diákokat célozza be, angol gyakorlásra még így is tökéletes.